Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 11 listopada 2012

Polska zapisana na pięciolinii

   Zdarza się, że przy okazji Święta Niepodległości stawiamy polskim pieśniom patriotycznym różnorakie zarzuty – że są „smętne”, propagują kult cierpienia, martyrologię. Zanim jednak rozpędzimy się w krytyce, pamiętajmy, że tysiącletnia historia naszego kraju, z racji położenia na mapie Europy i uwarunkowań politycznych była mocno skomplikowana. Przeżywaliśmy liczne wojny, powstania narodowe, toczyliśmy za pomocą oręża i pióra walki o zachowanie tożsamości. Pieśni są po prostu zwierciadłem, w którym to wszystko się odbija. Owszem, smutek i refleksja także, ale przecież i nadzieja na powrót ukochanego z wojaczki, radość ze zwycięstw, poczucie dumy z czynów przodków. Treści te poznali i wyśpiewali uczestnicy XIII Przeglądu Pieśni Patriotycznej odbywającego się w dniu 9 listopada w Bestwinie.     Liczba około 240 uczestników ze wszystkich gminnych placówek oświatowych świadczy o poważnym podejściu do sprawy patriotyzmu. W sytuacji, gdy dorośli często wstydzą się gestu wywieszenia flagi, dzieci i młodzież przyczepiają sobie narodowe kokardy i wychodzą na scenę. O należyte przygotowanie muzyczne troszczą się nauczyciele i instruktorzy, wysoki poziom wykonania widać zresztą co roku.
  Przegląd otworzył przedstawiciel Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Bestwinie, pan Franciszek Owczarz. „Akcja” jest bowiem organizatorem konkursu zarówno na etapie parafialnym jak i diecezjalnym, w gminie Bestwina wspomagało ją także Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Prowadzący przywitał uczestników i Jury – księdza proboszcza Cezarego Dulkę, Mariusza Mikę – prowadzącego kapelę Zespołu Regionalnego „Bestwina”, a także panią Annę Puczkę. Gościem Przeglądu był wójt gminy Bestwina Artur Beniowski – fundator Grand Prix.Koncert laureatów odbył się w sam dzień Święta Niepodległości, po Mszy świętej za Ojczyznę. Swoje utwory zaprezentowali zdobywcy pierwszych miejsc zakwalifikowani do etapu diecezjalnego. Nagrodę Grand Prix ufundowaną przez wójta Artura Beniowskiego zdobył chór „Bel Canto” z Bestwinki, doceniony został zwłaszcza liczny udział chłopców. Wszystkie zdjęcia znajdują się w galerii TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz