Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

piątek, 16 grudnia 2011

Kartka z naszego Muzeum

Niezwykle oryginalną kartkę świąteczną otrzymałem z Muzeum Regionalnego im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie. Przedstawia ona grupę kolędników z szopką na tle naszego Muzeum. Sprawia wrażenie starej fotografii, lecz tak naprawdę złożona jest z dwóch zdjęć - autentycznego, starego z 1941 r., oraz współczesnego (budynek Muzeum). 


A taki opis widnieje pod świątecznymi życzeniami:

Zimą, na przełomie 1939/40 roku na terenach obecnego powiatu bielskiego, okupowanych wówczas przez hitlerowców, zaczęła działać Chłopska Organizacja Wolnościowa "Racławice", wyrosła z aktywu Związku Młodzieży Wiejskiej "Siew". W okresie Świąt Bożego Narodzenia w 1940 roku i w nowym 1941 roku przeprowadziła akcję patriotyczno - propagandowa na terenie Bestwiny, Bestwinki i Janowic. Po domach chodzili kolędnicy - członkowie "Racławic" z szopka: Stanisław Gryzełko, Ludwik Kutryba, Ottokar Pokora, Antoni Jonkisz, Józef Tomaszczyk, Władysław Wilczek, Zygmunt Maga i Karol Tomaszczyk. Szopka, po wniesieniu do domu, zmieniała swój wygląd. Główny napis "Gloria in excelsis Deo" był zdejmowany i w tym miejscu ukazywał się inny: "Jeszcze Polska nie zginęła", a gdy opuszczano żaróweczkę w środku szopki - gwiazdka zmieniała się w Orła Białego. Śpiewano pełne wiary w odrodzenie Polski "kolędy", pastorałki i antyhitlerowskie kuplety oraz piosenki dotyczące spraw miejscowych. Na zakończenie następowała dobrowolna zbiórka darów dla więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W czasie pobytu w domach "kolędnicy" dzielili się posiadanymi wiadomościami politycznymi i wojennymi, podtrzymując słuchaczy na duchu.

Dołączona do życzeń kartka stworzona z dwóch zdjęć nawiązuje do przeszłości i teraźniejszości. Przypomina o wydarzeniach z przeszłości oraz zaprasza do odwiedzenia Muzeum Regionalnego im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie, w którym można zobaczyć tę niezwykłą szopkę "racławickich" kolędników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz