Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 19 kwietnia 2017

Na poetyckim niebie

    Dla wielu początkujących twórców ten konkurs jest początkiem wspaniałej przygody z piórem. Dla bardziej zaawansowanych – szansą na zdobycie kolejnych literackich szlifów. Natomiast wszyscy, niezależnie od stażu, mogą zdobyć atrakcyjne nagrody i pokazać swoje utwory szerszej publiczności. Organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną konkurs na wiersz o tematyce religijnej „O Palmę” przeżywa właśnie swoje 15 urodziny! To więcej, niż wiek niejednego uczestnika. Wydarzenie niewątpliwie promuje gminę Bestwina w całym kraju i poza jego granicami. Co roku na adres biblioteki nadchodzi kilkaset wierszy prezentujących coraz wyższy poziom.     Skład Jury od kilku lat nie uległ zmianom. W gronie oceniających zasiadają znawcy, którzy potrafią wyłuskać autentyczne perły. Im krótsze – tym lepsze, bo przecież poezja to sztuka odpowiedniego doboru słów. Choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki. Do naszych „czterech wspaniałych” należą redaktor „Gościa Niedzielnego” Alina Świeży – Sobel, redaktor naczelny „Mojego Powiatu” Alina Macher, poeta i satyryk Juliusz Wątroba oraz dyrektor Beskidzkiego Radia Katolickiego „Anioł Beskidów” i rzecznik prasowy kurii bielsko – żywieckiej, ks. Jacek M. Pędziwiatr.    Finałowa gala odbywa się corocznie w pierwszy wtorek po Wielkanocy, w r. 2017 dzień ten przypadł na 18 kwietnia. Dyrektor GBP przywitała zgromadzonych gości, wśród nich wójta Artura Beniowskiego, przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika i wiceprzewodniczącego Stanisława Nycza, radną i sołtys Bestwiny Marię Maroszek, instruktor Teresę Michalak z Książnicy Beskidzkiej, dyrektor Banku Spółdzielczego Agatę Dąbrowską, przewodniczącą TMZB Dorotę Surowiak, kustosza Muzeum Regionalnego Andrzeja Wojtyłę.
W następnej kolejności uroczyście ogłoszono nazwiska laureatów i zwycięskie wiersze. W sumie wpłynęło ich aż 650, z Polski i Stanów Zjednoczonych.
 


Kategoria I – uczniowie szkół podstawowych:

Miejsce I – Zofia Ruśnica z Nowego Wiśnicza za wiersz Na niebie
Miejsce II – Karolina Kukla z Nowego Wiśnicza za wiersz Strach
Miejsce III – Róża Witkowska ze Sztumu za wiersz Pachnidło
Wyróżnienie – Michał Skowronek z Bytomia za wiersz Jesień

Kategoria II – uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich:


Miejsce I – Weronika Tupaj z Karniowic za wiersze Oceanna i Litania
Miejsce II – Karol Knapski ze Świętej Katarzyny za wiersze Do E. i ***Rankiem
Miejsce III – Zuzanna Gil z Lublina za wiersz Z ręki
Wyróżnienie – Aleksandra Przybyło z Rakszawy za wiersz Koniczyny

Kategoria III – dorośli:


Miejsce I – Grzegorz Baczewski z Warszawy za wiersz Ewangelia 2.0
Miejsce II – Anna Halasz z Gdyni za wiersz pesymiści nie pójdą do Nieba
Miejsce III – Jarosław Andrasiewicz z Łodzi za wiersz Droga (Mojżesz)
Miejsce III – Aleksandra Bielarska z Częstochowy za wiersz Pytania do Pana
Wyróżnienie – Radosław Zawadzki z Elbląga za wiersz ###Darwin
Wyróżnienie – Emanuela Jastrzębska z Niewodnicy Nargilewskiej za wiersz Jestem
Wyróżnienie – Jan Bliźniuk z Chocenia za wiersz Pójdź ze mną
Wyróżnienie – Martyna Romanowicz z Łodzi za wiersz przeddzień

    Nagrodę Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki oraz „Mojego Powiatu” otrzymała Aleksandra Bielarska z Częstochowy.
    Przedstawicielka Jury, Alina Świeży – Sobel stwierdziła, iż w ciągu 15 lat istnienia konkursu, wykształciła się specyficzna „Bestwińska Rodzina” zaangażowana w różny sposób w tworzenie dobrej poezji. Wójt Artur Beniowski zwrócił uwagę na Nowy Wiśnicz jako kuźnię poetyckich talentów – z tej miejscowości wywodzą się dwie laureatki w najmłodszej kategorii.
    Druga część spotkania upłynęła pod znakiem „stand up comedy” w wykonaniu Juliusza Wątroby – wielokrotnie nagradzanego satyryka z Rudzicy. Błyskotliwy występ pod hasłem „Ale jaja” rozbawił do łez młodszych i starszych widzów. Na koniec przyszedł czas na tradycyjny tort. 
    Pokłosie konkursu zawarto w tomiku pt. „Na niebie” - umieszczono tam nagrodzone wiersze, ilustracje wykonał artysta malarz Stanisław Gacek z Pisarzowic a wstęp napisał redaktor „Magazynu Gminnego”.
    Patronat honorowy nad imprezą objęli starosta bielski Andrzej Płonka i wójt gminy Bestwina Artur Beniowski. Patronami medialnymi byli: radio Anioł Beskidów, Bielsko – Żywiecki „Gość Niedzielny”, „Mój Powiat” oraz „Magazyn Gminny”. Organizator serdecznie dziękuje sponsorom atrakcyjnych nagród.Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz