Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 26 kwietnia 2017

Muzyka z głębi duszy

    Gospel (dosłownie „dobra nowina”, „ewangelia”) jest muzyką kojarzoną z amerykańskim kręgiem kulturowym, wywodzi się ze środowiska czarnoskórych chrześcijan. Tym niemniej podejmowane są próby przeszczepienia gospel na polski grunt. Szczególnie na różnego rodzaju festiwalach. W Janowicach konkurs pieśni gospel odbył się już po raz trzeci, swoje podwoje przed wykonawcami otworzył 25 kwietnia kościół św. Józefa Robotnika – uczestnicy zostali serdecznie powitani przez księdza proboszcza Józefa Walusiaka.    Prawie 200 uczestników z różnych szkół, nie tylko z gminy Bestwina! – Dyrektor ZSP Janowice Urszula Kal wyraziła wielką radość z tego, że formuła konkursu rozrasta się i wykracza daleko poza granice naszych czterech sołectw. W tym roku udział wzięły również placówki edukacyjne z Pszczyny i Czechowic – Dziedzic. Łącznie przed publicznością zaprezentowało się 15 występujących. Patronat honorowy objął biskup diecezji bielsko – żywieckiej Roman Pindel wspólnie z dziekanem dekanatu wilamowickiego ks. Stanisławem Morawą oraz wójtem gminy Bestwina Arturem Beniowskim. Wójt i ksiądz dziekan obserwowali zmagania wokalistów „na żywo”. 

    Przed organizatorami stanęło niełatwe wyzwanie logistyczne. Najwięcej pracy mieli Marlena Niemczyk – Handzlik, Dorota Pollak, Ilona Wójtowicz i Krzysztof Liberadzki. Profesjonalne Jury, z uwagi na wysoki poziom wykonania utworów, rozgryzało przysłowiowy „twardy orzech”. Oceniania podjęli się organista z hałcnowskiej parafii Daniel Stanclik, dyplomowany nauczyciel języka angielskiego Dorota Moskal – Choma, pedagog muzyczny i instrumentalista Joanna Gryz a także Michał Czernek – były dziennikarz radia „Eska” i TVS, dyrektor domu kultury w Pszczynie, wokalista zespołu „Avocado”.

    Przesłuchania konkursowe w kilku kategoriach trwały ponad trzy godziny. Pomysły na stroje i aranżacje utworów były bardzo różnorodne – wybitnymi zdolnościami mogli pochwalić się zarówno wokaliści jak i instrumentaliści. Podkreślono także bardzo dobre opanowanie angielskich tekstów, dosyć trudnych jak na poziom szkoły podstawowej i gimnazjum.
 
Tak przedstawiają się wyniki konkursu:

Soliści i duety klas 1-3 SP:

1. Natalia Bobrecka i Martyna Pollak z ZSP nr 1 w Czechowicach – Dziedzicach

Chór klas 1-3 SP

1. „Vivace” - Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Art” w Czechowicach – Dziedzicach

Soliści klas 4-6 SP

1. Dawid Skrbeński
2. Zofia Raś
3. Julia Folek (wszyscy z ZSP 1 w Czechowicach – Dziedzicach)

Zespoły klas 4-6 SP

1. Nie przyznano
2. ZSP Bestwinka

Chóry klas 4-6 SP:

1. „Cantata” z Bestwiny
2. „De – Mollki” z ZSP 1 w Czechowicach – Dziedzicach
3. Chór ZSP Janowice

Gimnazja, soliści i duety:

1. Maja i Barbara Postka z ZSP w Bestwince

Gimnazja, zespoły:

1.Nie przyznano
2. „Staccato” z Bestwinki, szkolny chórek wokalny z Gimnazjum Katolickiego w Czechowicach – Dziedzicach

Nagrody Grand Prix wręczał wójt Artur Beniowski i dziekan dekanatu wilamowickiego ks. Stanisław Morawa. Otrzymali je:

Soliści: Wiktoria Polak z gimnazjum w Bestwinie (Nagroda Dziekana)
Zespoły: „Słoneczny Gospel” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Pszczynie (Nagroda Wójta)
Chóry: „Andante” z gimnazjum w Bestwinie (Nagroda Wójta)

    Za pośrednictwem księdza dziekana słowa uznania skierował do artystów biskup diecezjalny Roman Pindel. Hierarcha podziękował za liczny udział, wyrażając nadzieję, że muzyka gospel będzie pomagała wykonawcom lepiej poznać prawdy wiary. Dyrektor Urszula Kal wręczyła podziękowania dla patronów, organizatorów i nauczycieli przygotowujących solistów, chóry i zespoły. Na oklaski zasługują: Magdalena Wodniak – Foksińska, Dorota Pollak, Elżbieta Ryś – Jarczok, Anna Makuchowska, Józef Maziarz, Sławomir Błachut, Konrad Kalita, Barbara Placuch, Mirosława Gad, Zbigniew Lejawka, Mirosława Langer – Skorupa. 

Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz