Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 12 października 2016

Prada, Versace i gotyk płomienisty czyli wspaniałości Mediolanu

   Nie mam zamiaru tworzyć kolejnego przewodnika po stolicy Lombardii. Jednodniowy pobyt nie uprawnia mnie do kreowania się na znawcę miasta ale już pobieżny rzut oka na wszystkie jego cuda sprawia, że można w nim się zakochać. Chciałoby się zobaczyć więcej i więcej, być na przykład na stadionie Giuseppe Meazzy (San Siro), muzea, uniwersytety, lecz nawet i to, co odwiedziłem zachęca do podzielenia się wrażeniami z czytelnikami bloga. Oto krótki, subiektywny opis ciekawych miejsc w Mediolanie. 1. Castello Sforzesco - zamek rodu Sforzów, tego samego, z którego pochodziła królowa Polski Bona. Zbudowany został z cegieł w połowie XV w., następnie wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Ostatni gruntowy remont nastąpił w latach 50 XX w. Budowla posiada liczne bramy i baszty jak również suchą fosę. Wewnątrz interesujące muzea mieszczące ekspozycje stałe i czasowe związane z historią Włoch.

2. Ulice - w tym wiodące z zamku na Piazza del Duomo via Dante i via Orefici oraz wiele innych. Idąc w stronę katedry mijamy pomnik konny Giuseppe Garibaldiego, fontannę i budynki wzniesione z okazji Wystawy Światowej - Expo 2015. Witryny licznych kafejek i restauracje nakłaniają do wstąpienia, chociaż ceny nie należą do najniższych. Kto ma ochotę, może zobaczyć również budynek giełdy przed którym kontrowersyjny artysta Maurizio Cattelan wystawił rzeźbę...środkowego palca.

3. "La Scala" - Teatro alla Scala to słynny na cały świat teatr muzyczny. Występowali tutaj najsłynniejsi śpiewacy operowi na czele z Luciano Pavarottim. Gmach mieści 3600 osób i został zbudowany w latach 1776 - 1778.


4. Galeria Wiktora Emanuela II - wielki i ekskluzywny pasaż handlowy zwany popularnie "salonem mediolańczyków". Łączy plac katedralny z Piazza della Scala. Galerię zbudowano w wieku XIX według projektu Giuseppe Mengoniego. Posiada przeszklony dach, mozaikowa posadzkę i pokryte malowidłami i płaskorzeźbami ściany. W środku znajdują się butiki najsłynniejszych firm z branży modowej: Gucci, Prada, Versace, Giorgio Armani, Louis Vuitton itp.
5. Duomo - Katedra mediolańska pw. Narodzenia NMP zbudowana w stylu określanym jako "lombardzki gotyk płomienisty". Początki budowy datuje się na rok 1386 a zakończenie przypada... na czasy Napoleona. Fasada prezentuje się niezwykle "fotogenicznie" bowiem dach zdobią niezliczone pinakle, rzeźby, gargulce... W środku można odwiedzić kryptę zawierającą relikwie św. Karola Boromeusza, kardynała i arcybiskupa Mediolanu. Jego następcami byli m.in. późniejsi papieże: Pius XI (Achille Ratti) i bł. Paweł VI (Giovanni Battista Montini). Obecnie jest to kard. Angelo Scola wymieniany jako "papabile" podczas konklawe w 2013 r.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz