Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 23 lipca 2016

"Błogosławieni miłosierni... i gościnni!" - ŚDM 2016 w gminie Bestwina

    Przyjechali we wtorek wieczorem. Z pełnymi plecakami ale i z piosenką na ustach, z entuzjazmem i radością. W towarzystwie swojego biskupa, księży i sióstr zakonnych młodzież z francuskiej diecezji Pontoise przybyła do gminy Bestwina aby spędzić tutaj prawie tydzień w ramach przygotowania do centralnych obchodów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Goście znaleźli schronienie u mieszkańców Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa a nad całością czuwały parafie rzymskokatolickie i księża proboszczowie – Cezary Dulka, Józef Baran, Józef Walusiak, Janusz Tomaszek.
    Dlaczego tak długi pobyt? Spotkanie z papieżem Franciszkiem zostało poprzedzone tzw. Dniami w Diecezjach gdzie młodzi ludzie poznawali specyfikę lokalnego Kościoła a także najciekawsze miejsca turystyczne i krajobrazowe. Na terenie diecezji bielsko – żywieckiej odwiedzili m.in. muzeum Auschwitz – Birkenau, skoczowską Kaplicówkę, przeszli beskidzkim szlakiem na Czantorię, wzięli udział w spotkaniu pod Dębowcem. Jeden dzień przewidziany był na wyjazd do Częstochowy. 
    Do gminy Bestwina zawitało około 250 osób z Francji – powiedział wójt gminy Bestwina Artur Beniowski – naszą misją było zapewnienie im jak najlepszych warunków, wręcz domowej atmosfery. Sądzę, że skorzystaliśmy na tym wszyscy, dla gminy to wspaniała promocja a dla gości możliwość zobaczenia Polski i nawiązania nowych przyjaźni, być może na całe lata. Chciałbym serdecznie podziękować każdemu, kto przyjął pielgrzymów lub w ten czy inny sposób zaangażował się w diecezjalne obchody ŚDM. Docierają do mnie sygnały, że mieszkańcy zrobili z własnej inicjatywy o wiele więcej niż musieli. Opinia o polskiej gościnności nie wzięła się znikąd. 
    Dużą część przybyszów wyróżniała bardzo ciekawa cecha. Parafialny koordynator ŚDM z Kaniowa Kamil Gandor wyjaśnia – Przybyli do nas wierni obrządku chaldejskiego. Jest to jeden z tzw. katolickich kościołów wschodnich, pozostający w unii z Rzymem ale różniący się historią i liturgią. Mszę św. odprawiają w języku Chrystusa czyli w aramejskim. Mają własną religijną flagę. Chaldejczycy pochodzą z terenów dzisiejszego Iraku, Iranu, Turcji i Syrii lecz nasi goście urodzili się już we Francji. Muszę powiedzieć, że wszyscy są pod wrażeniem religijności ludzi mających korzenie na Wschodzie. Na początku były spore obawy, kiedy wszyscy usłyszeli, że przyjeżdżają do nas potomkowie Syryjczyków, etc., ale wystarczyła siła i piękno ich modlitwy przed wtorkową kolacją by rano już mieli inne zdanie. Siostra Dominika, serafitka, dodaje, iż wspólnota chaldejska pod Paryżem dynamicznie się rozrasta, w chwili obecnej posiada już dwa swoje kościoły. – Ci ludzie nie mają własnego państwa, ich sytuację można porównać do Polaków w okresie rozbiorów. Święte miejsce chaldejczyków, miasto Mosul w Iraku znajduje się obecnie pod kontrolą tzw. Państwa Islamskiego.
 
    Sobota, 23 VII była dniem, w którym młodzież uczestniczyła we wspólnej Mszy św. w Janowicach a następnie odwiedziła główne atrakcje gminy Bestwina: zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP w Bestwinie, Muzeum Regionalne im. ks. Zygmunta Bubaka a także Ośrodek Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie. Tamże zapoznali się z kajak – polo – trwały Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych a zatem do kibicowania włączyła się pokaźna grupa znad Sekwany.     Tego samego dnia w godzinach wieczornych na terenach rekreacyjnych w Kaniowie zorganizowany został piknik połączony z zabawą taneczną. Specjalnie dla gości i przyjmujących ich rodzin zagrała Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z Siedzibą w Kaniowie. Francuzi zaprezentowali także swoje własne talenty muzyczne i wokalne. Razem z mieszkańcami naszej gminy utworzyli pod estradą wspólny krąg przyjaźni. Po takiej imprezie żal było się żegnać.


Zdjęcia: Sławomir Lewczak, Kamil Gandor, Dorota Surowiak, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie

Więcej fotografii znajduje się w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz