Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 4 czerwca 2016

Wędkarstwo - sport i nauka

    Czy wędkowanie może pełnić rolę edukacyjną? Oczywiście. Podobnie jak pokrewna dziedzina, rybactwo, zaznajamia hobbystów z naturą. Nowoczesny styl łowienia ryb, coraz częściej stosowana metoda „złap i wypuść” pozwala skupić się na obserwacji sposobu życia tych zwierząt a także samego ekosystemu jakim jest staw. Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski” cyklicznie organizuje zawody dla różnych grup wiekowych, jedne z nich odbywają się zawsze w okolicy Dnia Dziecka. W tym roku – 4 czerwca.    Adolf Gasch, wielki hodowca, praktyk i teoretyk rybactwa tak pisał już w 1910 roku, w artykule „O wodach złotodajnych”: „Rzecz naturalna, że w stawie o wielkiej ilości wody wre to życie nieustannie w ogromnych rozmiarach. Walka o byt góruje nad wszystkiem, silniejszy pożera słabszego, aby w końcu służyć za pożywienie rybie, która za jednym razem połyka z wodą mnóstwo tych istot, filtrując je przez blaszki skrzelowe, czasem tylko grubsze skorupiaki zgniatając zębami. A mimo tej eksterminacyjnej polityki ze strony ryb nie znać ubytku. Przyroda w niezrównanej mądrości swojej opatrzyła drobne te ustroje zdolnością niesłychanie szybkiego rozmnażania się. Nie zaniechała także do rozmaitych wód rozmaite przystosować gatunki; jak na bujnej łące najrozmaitsze kwiaty się rozwijają, tak i w rozmaitych wodach znajdą się przeróżne odmiany.”    Miłe przedpołudnie na kaniowskim „Oczku” spędziło 61 młodych wędkarzy. Łowiąc, wpatrywali się w tętniący życiem staw i zadawali pytania o gatunki żyjących w nim ryb. Około godz. 11.00 zawody zakończyły się, a po zważeniu prezes Stowarzyszenia, Roman Sas, ogłosił ostateczne wyniki, rozdał dyplomy i nagrody. Najlepsza okazała się Justyna Sowa, zaś drugie i trzecie miejsce zajęli Mikołaj Kubiczek i Katarzyna Lepianka.

    Pan Jan Adamiec, zastępca prezesa podkreśla: Nie zapominajmy o naszych dobroczyńcach! Oprócz naszego Stowarzyszenia znaczący wkład w organizację zawodów i ufundowanie nagród wnieśli: Lokalna Grupa Rybacka „Bielska Kraina”, Sieć sklepów „Decathlon”, Urząd Gminy Bestwina, CKSiR a także cukiernia „Asteria”. Dziękujemy i zapraszamy dzieci juz we wrześniu!


Wszystkie zdjęcia oglądać można w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz