Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 1 czerwca 2016

Bramka prawie co minutę

    Po ubiegłorocznych, bardzo udanych Klubowych Mistrzostwach Europy na akwenie UKS „Set”, przewodniczący komitetu organizacyjnego Bogusław Bajerski zapowiedział w rozmowach z mediami, że klub pragnie starać się o rolę gospodarza innych prestiżowych rozgrywek – Pucharu Europy w kajak - polo. ECA (European Canoe Association) rozkłada w ciągu roku te pucharowe zmagania na trzy tury. Pierwsze zawody cyklu szczęśliwie przypadły Kaniowowi (27 – 29 V 2016), drugie odbędą się w belgijskim Mechelen a trzecie we francuskim Thury.
 
    Wygląda zatem na to, że Kaniów na dobre zadomowił się w sportowej elicie. Na historyczny sukces tego trzytysięcznego sołectwa i całej gminy Bestwina pracował jednak zupełnie za darmo cały sztab ludzi – pasjonatów stanowiących zgrany zespół. Dowodził nimi po raz kolejny Bogusław Bajerski. Doświadczenie zdobyte w ciągu minionych lat zaprocentowało – najlepszą rekomendacją mogą być pełne trybuny, żywiołowy doping, honorowy patronat wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i pochwalne słowa Joachima Schwarzrocka, delegata technicznego Europejskiej Federacji Kajakowej.    Puchar Europy prezentował oczywiście najwyższy poziom sportowy ale czy mogło być inaczej skoro do Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych zjechało aż 27 drużyn z 11 krajów? W trzech kategoriach (U21 – Meżczyźni, Kobiety Seniorki i U21, Mężczyźni Seniorzy) boje toczyły następujące państwa: Polska, Włochy, Niemcy, Szwecja, Holandia, Dania, Czechy, Wielka Brytania, Rosja, Litwa i Węgry. Jak wyraził się wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, oglądaliśmy gola prawie co minutę. To stwierdzenie absolutnie nie dziwi ale trzeba jeszcze zaznaczyć, że kajak – polo to nie tylko bramki lecz również efektowna walka o piłkę okupiona często kąpielą zawodnika w wodzie.
    Ogółem rozegrano aż 96 spotkań – od sobotniego poranka aż do niedzielnego popołudnia. Ostateczna kolejność miejsc na podium:

U21 M - 1. Włochy 2. Niemcy 3. Polska A
K i K U21 – 1. Niemcy 2. Niemcy U21 3. Włochy (4. Polska)
M: 1. Holandia 2. Niemcy 3. Włochy (5. Polska)
    Zanim wręczono puchary i odegrano hymny, zastępca dyrektora w Ministerstwie Sportu i Turystyki Wojciech Kudlik wręczył okolicznościowe dyplomy członkiniom kadry narodowej U21 – srebrnym medalistkom Mistrzostw Europy w Essen z 2015 r. Są to: Monika Pacyga, Natalia Pacyga, Sandra Pilarz i Klaudia Sachmerda.


    Trzy komplety trofeów przekazali zawodnikom przedstawiciele władz samorządowych i kajakarskich. Oprócz wspomnianego wyżej Joachima Schwarzrocka i dyr. Kudlika w Kaniowie swoją obecność zaznaczył dobrze tutaj znany konsultant techniczny ECA Tony Griffin, oprócz niego dyrektor sportowy PZKaj Kajetan Broniewski (Brązowy medalista IO 1992 w Barcelonie), członek zarządu PZKaj Piotr Książek i członek wydziału szkoleniowego tego samego związku Jarosław Andziak. Z samorządowców: wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, Starosta Bielski Andrzej Płonka wraz z Czesławem Pszczółką z Biura Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski z zastępcą Marcinem Kanikiem, radni naszego powiatu i gminy Bestwina.

Powiedzieli po turnieju:

Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz: Organizacja zawodów jest wyjątkowo profesjonalna, jestem zaszczycony tym, że mogę być tutaj w Kaniowie na finałach. Rozmiar całej imprezy przekroczył moje wyobrażenia. Dopiero jak przyjedzie się osobiście to można się przekonać, że w gminie Bestwina jest cała Europa, uczestniczy w zawodach tak wysokiej rangi. Dziękuję wszystkim zaangażowanym, gdyż przygotowania z pewnością trwały nie tylko długo ale też intensywnie.

 
Wójt Artur Beniowski: Cieszę się bardzo, że jedna z trzech edycji Pucharu Europy mogła odbyć się w Kaniowie. To wielkie wyróżnienie i docenienie tego, co dzieje się u nas przez cały rok. Nie ukrywam, że również bardzo duża promocja. Głębokie ukłony należą się organizatorom – przede wszystkim działaczom UKS „Set” Kaniów, Polskiemu Związkowi Kajakowemu. Impreza jest kolejnym „kamyczkiem do ogródka” przedsięwzięć już zrealizowanych – życzę by była dobrym punktem startowym do kolejnych, być może do Mistrzostw Europy a nawet Mistrzostw Świata.


Więcej zdjęć w GALERII

Oraz krótki FILM 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz