Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

piątek, 10 kwietnia 2015

Poetycka Polska zagościła w GBP

    Warszawa, Wrocław, Sopot, Lublin... aż trudno uwierzyć, że przedstawiciele praktycznie wszystkich zakątków naszego kraju pojawili się na uroczystym podsumowaniu XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej „O Palmę”. Konkurs ten co roku organizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie i sądząc po liczbie nadsyłanych wierszy (w 2015 r. 450, w tym także z Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii!) zyskał sobie już dużą popularność wśród młodszych i starszych twórców.
  
  Jak wyraziła się jedna z jurorek, redaktor „Gościa Niedzielnego” Alina Świeży – Sobel, Uczestnicy poszukują słów, zastanawiają się nad nimi, próbują wyrazić rzeczywistość za ich pomocą. To świadczy o dużej wrażliwości i szacunku do słowa – aby w krótkiej formie literackiej zawrzeć maksimum treści i częstokroć ważne przesłanie. Z przemawiającą zgodzili się inni członkowie Jury – poeta i satyryk Juliusz Wątroba, redaktor „Mojego Powiatu” Alina Macher i wicedyrektor radia „Anioł Beskidów” ks. Jacek M. Pędziwiatr.

    Laureaci zaproszeni na galę nie kryli swojego wzruszenia – częstokroć przemierzyli setki kilometrów, aby znaleźć się w Bestwinie i zapewne nigdy nie usłyszeliby o niej gdyby nie konkurs. Odczytywali swoje utwory zawarte w okolicznościowym tomiku i przy okazji krótko prezentowali siebie i swoje poetyckie dokonania. W oryginalny sposób uczynił to Piotr Paweł Woźniak z Sopotu wchodząc na scenę z „poetyckim pantografem” czyli ogromnym świecznikiem przywiezionym pociągiem znad morza.
     Wójt gminy Bestwina Artur Beniowski w imieniu swoim oraz obecnych na spotkaniu radnych – przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika, Marii Maroszek i Jerzego Borutki podziękował przybyłym za twórczy zapał a organizatorom za pracę włożoną w przygotowanie konkursu. Podobne wyrazy uznania złożyła przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej Dorota Surowiak. Muzycznym prezentem dla laureatów i gości był koncert warszawskiego artysty Kuby Michalskiego – wykonawcy utworów Leonarda Cohena, Jacka Kaczmarskiego oraz śpiewanych wersji wierszy takich poetów jak Bolesław Leśmian, Adam Mickiewicz, Zbigniew Herbert. Koncert w Bestwinie pan Kuba poświęcił głównie Cohenowi – zabrzmiały m.in. „Hallelujah” i „Dance me to the end of love” w polskiej wersji językowej.


Oficjalne wyniki konkursu znajdują się TUTAJ

Wszystkie zdjęcia obejrzeć można w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz