Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 28 stycznia 2015

Powrót do Mickiewicza

    Być może „Pan Tadeusz” nie wzbudza w młodych czytelnikach dużego entuzjazmu, za to powraca się do lektury tej epopei już po latach, w wieku dojrzałym. Dopiero wtedy można docenić w całej pełni piękno języka i przedstawionego świata, który już nie wróci. Świata szlacheckich dworów, kontuszy, szabel, wystawnych uczt, sumiastych wąsów i wytwornych dam. 


     Do Soplicowa i okolic mieli okazję zawędrować w dniu 26 stycznia mieszkańcy gminy Bestwina, a to dzięki aktorowi krakowskich scen Andrzejowi Jurczyńskiemu. Jest to artysta znany szerzej ze „Spotkań z Balladą”, natomiast na scenie Centrum Kultury, Sportu i rekreacji zaprezentował bardzo trudną formę sztuki teatralnej czyli monodram. Tematem był jeden z wątków „Pana Tadeusza” – słynny spór o zamek pomiędzy rodami Horeszków i Sopliców. Poprzez sugestywną narrację, gesty i mimikę Andrzej Jurczyński uchylił widzom drzwi do litewskiego zaścianka.


      Spektakl obserwowali m.in. zastępca wójta gminy Bestwina Marcin Kanik, radni gminy Bestwina wraz z mieszkańcami i uczniami naszych szkół. Po zakończeniu aktor chętnie pozował do pamiątkowych fotografii.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz