Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 23 lutego 2013

Cienki lód im niestraszny

   Okres zimowy jest czasem, gdy zbiorniki wodne są często skute pokrywą lodową, Wiedzą o tym wychodzący na łowienie w przerębli wędkarze, a także dzieci i młodzież organizująca „dzikie” lodowiska. Niestety poczucie bezpieczeństwa na lodzie bywa bardzo złudne i w mediach co sezon słyszymy, że pod kimś załamał się lód, ktoś utonął lub zmarł z wyziębienia. Jednak gdy pomoc przyjdzie w porę, jest szansa na uratowanie ofiary takiej nieszczęśliwej kąpieli. Stąd powstała idea organizowania na terenie Gminnego Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji w Kaniowie ćwiczeń z zakresu ratownictwa lodowego. Tegoroczne odbyły się w dniu 23 lutego.


W tej akcji szkoleniowej brało udział około 75 strażaków. Byli to druhowie ze wszystkich jednostek gminnych, dwóch sekcji Państwowej Straży Pożarnej, pięć osób z OSP Rudołtowice oraz osiem z grupy PCK w Czechowicach – Dziedzicach. W roli współorganizatorów i instruktorów wystąpili Adam Ubych, Tomasz Indeka, Szymon Kidoń i Marcin Kraus. Głównym koordynatorem czuwającym nad całością był pan Jacek Gruszka.


 


    Cel ćwiczeń to przede wszystkim doskonalenie swoich umiejętności i nabywanie nowych, przydatnych podczas akcji na lodzie. Na strażaków i ratowników czekały zadania z zakresu samoratownictwa i wyciągania poszkodowanego z wody przy użyciu siły własnych mięśni oraz sprzętu: lin, drabiny i specjalnych sań lodowych. Kąpiel w zimnej wodzie nie sprawiła naszym druhom trudności – odbywała się w sposób kontrolowany i w ochronnych kombinezonach. Całość została poprzedzona zajęciami teoretycznymi w Domu Strażaka w Kaniowie. 


    Sekcja Ratownictwa Wodnego przy OSP Kaniów zaprasza wszystkich chętnych, którzy pragną nieść pomoc w charakterze ratownika. Jest możliwość odbycia stosownych szkoleń. Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna w Kaniowie serdecznie dziękuje każdemu, kto w ćwiczeniach uczestniczył, lub pomógł je zorganizować. Dodajmy, że zostały one wpisane do kalendarza ćwiczeń jako coroczne, stąd jeżeli pogoda pozwoli, w następnych latach na akwenie OSWiR również w zimie pojawią się strażacy.


Reszta zdjęć TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz