Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

wtorek, 9 października 2012

Trudna lekcja historii

     Jerzy Klistała, autor książek poświęconych tematyce niemieckich obozów koncentracyjnych oraz biografiom ich więźniów, spotkał się 9 października z uczniami i nauczycielami ZSP w Bestwinie. Swój wykład wygłosił w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej, a poprzedziła go projekcja filmów z serii „Kroniki Auschwitz” – „Najdłuższy apel” i „Sonderkommando”.

    
   Uczestnicy nietypowej lekcji dowiedzieli się, jak dramatyczne koleje losu przechodzili ci, którzy trafili do oświęcimskiego piekła. Jerzy Klistała zna tematykę bardzo dobrze, gdyż w Auschwitz zginął jego ojciec, skazany za działalność konspiracyjną. Gość biblioteki nie zachowuje jednak pamięci tylko dla siebie, lecz pisze wartościowe książki, gdzie z kronikarską dokładnością dokumentuje obozową rzeczywistość. Wśród sylwetek więźniów ukazywanych w publikacjach są także liczne osoby związane z gminą Bestwina, np. prof. Józef Braszka czy też pan Leon Foksiński.

  
    Ostatnia książka J. Klistały nosi tytuł: „Koszmary z hitlerowskich polenlagrów, więzień i konzentrationslagrów w latach 1939-1945”, kolejne wartościowe pozycje to „Martyrologium mieszkańców Bielska, Białej, Bystrej, Czechowic, Dziedzic, Jasienicy, Jaworza, Komorowic, Kóz, Mikuszowic, Porąbki, Szczyrku, Wilamowic, Wilkowic, Zabrzega w latach 1939 - 1945: Słownik biograficzny”, „Martyrologium mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej w latach 1939-1945: Słownik biograficzny” oraz wiele innych, dostępnych do wypożyczenia w naszej bibliotece.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz