Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

wtorek, 29 listopada 2011

Kawałek naszej historii

Dawid Mikołajczyk to mieszkaniec Kaniowa, a zarazem członek stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Jest pasjonatem historii, zwłaszcza okresu II wojny światowej. Swoje rekonstruktorskie zainteresowania stara się przekazywać także innym – 29 listopada gościł w filii GBP w Kaniowie, prowadząc poglądową lekcję dla starszych klas SP im. T. Kościuszki.
 
 
Dawid opowiedział uczniom o jedynej zwycięskiej bitwie granicznej w kampanii wrześniowej – bitwie wyrskiej, rozegranej w rejonie wsi Wyry i Gostyń, oraz o innych zmaganiach toczonych w naszej okolicy. Szlak potyczek znaczą polskie i niemieckie schrony, które stowarzyszenie „Pro Fortalicium” pieczołowicie odrestaurowuje i udostępnia zwiedzającym. Prelegent mówił o przebiegu bitew, podając z dużym znawstwem wiele technicznych szczegółów dotyczących umundurowania, pojazdów pancernych bądź typów broni. Sam przyszedł na spotkanie we własnej kopii munduru żołnierza Września 1939 r.
Lekcja wzbogacona o zdjęcia, mapy, filmy a także militarne eksponaty podobała się tak dzieciom jak i dorosłym, którzy być może po raz pierwszy zapoznali się z ruchem rekonstruktorskim. Niewykluczone, że taka zachęta będzie impulsem do głębszego zainteresowania się historią.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz