Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

poniedziałek, 10 stycznia 2011

Jasełka z "Promykami"

            Od czasów św. Franciszka z Asyżu, który jako pierwszy zaprezentował misterium bożonarodzeniowe, w okresie poświątecznym na całym świecie wystawia się tradycyjne jasełka. W Kaniowie do najpiękniejszych należały przez wiele lat te przygotowywane przez panią Alodię Hańderek. Obecnie jej dzieło przejęła pani Dorota Kóska – Beniowska wraz ze współpracownikami, młodzieżą i dziećmi ze scholi „Promyki”.
            Przedstawienie rozpoczęło się o godz. 15.30 w sali widowiskowej Domu Strażaka w Kaniowie. Publiczność, jak za dawnych lat, wypełniła ją po brzegi. Na jasełkowe widowisko składały się klasyczne scenki z udziałem pasterzy, Trzech Królów, Heroda, Śmierci, Diabła, Dzieciątka Jezus, Maryi i Józefa. Wszystko było przeplatane piosenkami oraz muzyką instrumentalną w wykonaniu małych i trochę większych „Promyków”. Starannie przygotowane dekoracje również tworzyły niezapomniany klimat wieczoru, pozwalając się przenieść do miasteczka Betlejem w krainie Judy.
            Kiedy już wszyscy złożyli Dzieciątku swój hołd i umilkły ostatnie nuty „Kolędy dla nieobecnych” rozległy się gromkie brawa i nastąpiły podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do odnowienia w Kaniowie jasełkowej tradycji.
            Finałowym akcentem tego niezwykłego dnia stał się koncert Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie, pod batutą pani Urszuli Szkucik – Jagiełki.  Orkiestra wykonała kilka bardzo znanych i lubianych utworów – w tym „Cichą Noc”, „Last Christmas” (Wham), „I’m alive” (Céline Dion),  czy Marsz Radetzky’ego (Johann Strauss). Wiązanka popularnych melodii skłoniła widownię do rytmicznych oklasków i wszyscy rozeszli się do swoich domów we wspaniałych nastrojach.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz