Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

piątek, 3 lutego 2017

"Kolory lasu" według pana Darka

    Dwadzieścia cztery zdjęcia starannie wybrane z ponad tysiąca – to plon wystawy fotograficznej zatytułowanej „Kolory lasu” i prezentowanej w ostatnich dwóch miesiącach w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie. Autorem jest pan Dariusz Czernek z Bestwiny – grafik, fotograf, miłośnik przyrody. Goście biblioteki w dniu 3 lutego spotkali się z nim już po raz trzeci. Wcześniej prezentował m.in. wraz z bratem zdjęcia rozmaitych gatunków dzikiego ptactwa.


    Wystawa jest pokłosiem uczestnictwa w dużym projekcie naukowo – badawczym w jakim brałem udział w zeszłym roku  - mówi pan Dariusz – Celem przedsięwzięcia było badanie wpływu ilości martwego drewna na ekosystem leśny Puszczy Niepołomickiej. Tak powstały fotografie ukazujące piękno zaklęte w drewnie – jego faktura potrafi zachwycić, nigdy nie jest jednorodna i doskonale komponuje się z liśćmi, drzewami, wodą, trawą. 

    Na spotkaniu będącym finisażem wystawy wywiązała się interesująca dyskusja. Przybyli bowiem znajomi pana Darka, podobnie jak on pasjonujący się ornitologią. Podkreślano wpływ zmieniającego się  krajobrazu na populację ptaków. Dominacja monokultur rolniczych sprawia, że wielu z naszych skrzydlatych przyjaciół nie ma czego szukać na polach uprawnych. To samo dotyczy wykaszanych brzegów stawów lub wypielęgnowanych ogrodów. Dobrze by było, by w każdym ogródku istniała specjalna, nieco bardziej „dzika” strefa będąca schronieniem dla zwierząt a w niej – rośliny przyjazne ptakom, np. jarzębina. 


 
    Goście dowiedzieli się także, w jaki sposób ornitolodzy dokonują liczenia ptaków – może warto tego typu działania podjąć w przyszłości w gminie Bestwina by jeszcze skuteczniej chronić nasze urokliwe zakątki i ich latających mieszkańców?
 


    Serdecznie zapraszamy na facebookowy profil projektu „Zielone SOS” w którym uczestniczy także pan Dariusz. Inicjatywa obejmuje lekcje w szkołach i przedszkolach, wycieczki ornitologiczne, materiały edukacyjne, ekspertyzy, filmy i fotografie przyrodnicze. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz