Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

wtorek, 16 sierpnia 2016

Terry Wayne Virts - dowódca Ekspedycji 43

    Bardzo się ucieszyłem, gdy dotarła do mnie koperta z Centrum Lotów Kosmicznych NASA im. Lyndona B. Johnsona w Houston. Do mojej kolekcji trafił bowiem po raz pierwszy autograf astronauty z USA - jest to Terry W. Virts, pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, doświadczony pilot.

 
    Terry urodził się 1 grudnia 1967 r. w Baltimore, w stanie Maryland ale za swoje rodzinne miasto uważa Columbię. Po ukończeniu szkoły średniej studiował w ramach wymiany we francuskiej  École de l’Air, następnie w U.S. Air Force Academy. Studia zwieńczył licencjatem z matematyki i stopniem podporucznika. Służył m.in. w Fort Williams  Air Force Base w Arizonie zdobywając uprawnienia do pilotowania F-16.  Na Embry - Riddle Aeronautical Academy otrzymał stopień magistra aeronautyki. Później został skierowany do służby w Korei Południowej i był pilotem 22 dywizjonu myśliwskiego w Spangdahlem Air Base w Niemczech. Uczestniczył udział w 45 lotach bojowych w Iraku. W r. 1997 szkolił się w USAF Test Pilot School zostając pilotem - oblatywaczem. W sumie wylatał ponad 3900 godzin na ponad 40 typach samolotów.


    26 lipca 2000 r. Terry Virts został członkiem grupy 18 astronautów NASA. W swoją pierwszą misję wystartował na pokładzie promu Endeavour (STS-130) jako pilot wahadłowca. Misja ta trwała 14 dni, od 8 do 22 lutego 2010 r. Znacznie dłuższy pobyt w przestrzeni zaliczył na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ramach Ekspedycji 42/43 przebywał na ISS prawie 200 dni, startując z Bajkonuru 23 listopada 2014 r. a lądując w Kazachstanie 11 czerwca 2015 r. kapsułą statku Sojuz TMA-15M. W czasie trwania Ekspedycji 43 był dowódcą Ekspedycji 43 (Virts, Szkaplerow, Cristoforetti, Padałka, Kornienko, Kelly). Łącznie w kosmosie spędził 213 dni, 10 godzin i 48 minut. Za swoją służbę został odznaczony wieloma prestiżowymi orderami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz