Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 16 grudnia 2015

Wspomnienie o herbacianych polach

W swych wędrówkach przeszłyśmy wiele miast
Wiele mórz i rzek, wiele gór wśród gwiazd
Ale miasto, o którym śpiewamy dziś
Milsze jest, bo z nim wiążą się nasze sny.    Czy istnieją jeszcze w Batumi słynne pola herbaty? Tak, ale już tylko w ilości bardzo symbolicznej. Liście aromatycznego napoju bardziej opłaca się Gruzinom importować, niemniej - gdy dobrze poszukamy - znajdziemy w sklepach pudełka z tamtejszą herbatą. Nie dlatego jednak do Batumi się jeździ. Ciepły i wilgotny klimat, sąsiedztwo morza i gór, zabytki przemieszane z nowoczesną architekturą oraz swoista egzotyka. Skrzyżowanie dróg pomiędzy Europą i Azją.


    Od czasu gdy kurort Suchumi znalazł się poza kontrolą władz w Tbilisi (jest stolicą separatystycznej Abchazji), Gruzini całą swoją miłość przelali na Batumi. Nie tylko oni, bo można w mieści spotkać na przykład licznych Turków i Ormian (ci chętnie jeżdżą również do pobliskiego Kobuleti). Turcy zresztą inwestują w Batumi sporo, widać to w branży hotelarskiej. Hotel w którym mieszkałem podczas pobytu w Batumi także był własnością tureckiego inwestora. 


    Batumi jest głównym miastem Adżarskiej Republiki Autonomicznej. Adżaria nieco różni się od reszty kraju, między innymi ze względu na ciekawą historię. Po upadku ZSRR w latach 90 autorytarne rządy sprawował tu Asłan Abaszydze. Ustąpił dopiero na skutek "rewolucji róż" w 2004 r. Michaił Saakaszwili wpompował w Adżarię duże pieniądze, rozpoczął w Batumi i okolicach spektakularne inwestycje - niestety nie zawsze przemyślane.

Batumskie  osobliwości


Co można więc w Batumi odwiedzić? Oto wybór miejsc które uwieczniłem na fotografiach.

1. "Fontanna Czaczy" - Amatorów napojów wyskokowych muszę rozczarować, czacza popłynęła z tej fontanny jedynie w dniu otwarcia. Nazwa wszakże została i fontanna cieszy oczy szczególnie wieczorami gdy jest podświetlana na różne kolory.

2.  "Piazza" - Włoski sen Michaiła Saakaszwilego. Europeizując miasto, były prezydent pragnął stworzyć w nim rynek z prawdziwego zdarzenia. Stworzył więc miniaturową Italię wraz z dzwonnicą "campanillą" i budynkami udającymi renesans. Można sprzeczać się, czy to wszystko jest w dobrym guście, jednakowoż ruch na placu panuje, działają także (dość drogie) kafejki.3. Wieża Alfabetu - Wysoka ażurowa budowla z wypisanymi literami alfabetu gruzińskiego. Poza pełnieniem funkcji dekoracyjno - pomnikowej nie służy do niczego innego. Kiedyś na szczycie znajdowała się restauracja, lecz zamknięto ją po stwierdzeniu niestabilności konstrukcji.


4. Budynek Uniwersytetu Technologicznego/Urzędu Miasta - Kolejny pustostan. Wysoki wieżowiec z iglicą który po krótkim użytkowaniu przez różne podmioty okazał się za drogi w eksploatacji. Umieszczono na nim nawet mały diabelski młyn, jednak koniec końców budowla pełni rolę wieszaka na billboardy i słupa ogłoszeniowego.


 5. Port i promenada nadmorska - Ciągnąca się całymi kilometrami trasa spacerowa wzdłuż plaży obsadzona jest między innymi palmami i lasem bambusowym. Spotkamy tańczące fontanny, rzędy stołów do tenisa stołowego i nocnych klubów. Raj dla miłośników imprezowania ale także aktywności sportowej. Wrażliwi na sztukę znajdą na promenadzie lub w porcie liczne rzeźby, w tym ruchome pomniki miejscowych nieszczęśliwych kochanków - Alego i Nino.


6. Plac Europy z pomnikiem Medei - W dzisiejszej Gruzji położona była mityczna Kolchida, miejsce, dokąd wybrał się Jazon i Argonauci w wyprawie po złote runo. Medea to czarodziejka która pomagała Jazonowi podczas wyprawy a później także jego żona. Plac zachwyca fasadami odnowionych budynków w różnych stylach architektonicznych.
7. Kolejka linowa  - Ze wzgórza oglądamy panoramę całego miasta, można się wybrać wieczorem lub nocą, wtedy też obserwujemy zmieniające się kolory podświetlonej Fontanny Czaczy lub Wieży Alfabetu.
 8. Rondo Marii i Lecha Kaczyńskich - Miły, polski akcent. Po 2008 roku Polska zaskarbiła sobie przyjaźń Gruzji, a Michaił Saakaszwili był jednym z niewielu przywódców państw którzy dotarli na pogrzeb pary prezydenckiej po katastrofie w Smoleńsku. 
    To oczywiście nie wszystko, turystom poleca się na przykład imponujący ogród botaniczny którego zwiedzić nie zdążyłem. Nie brak i miejsc mniej reprezentacyjnych. Gruzja to kraj kontrastów i budowle ze szkła i stali mieszają się z bardzo biednymi blokami albo drewnianymi chatkami. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz