Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

niedziela, 23 marca 2014

Teatr jednej aktorki

     Z okazji pierwszego dnia wiosny przed czytelnikami Gminnej Biblioteki Publicznej wystąpiła „świeżo upieczona” absolwentka Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu, a zarazem nasza rodaczka Dominika Byrska. Pani Dominika zaproponowała i wystawiła monodram (przedstawienie z jednym aktorem) pod tytułem „O ubogim szewcu i chciwym młynarzu”. Spektakl ten oparty jest na tekście Gustawa Morcinka, a opowiada o dwóch braciach – tytułowych szewcu i młynarzu – przyjmujących do swego domu Chrystusa. Zapowiedziany gość przychodzi jednak pod postacią biedaka i spotyka się z bardzo różnym przyjęciem. Oczywiście, jak to zazwyczaj w przypowieściach bywa, zło zostaje ukarane a dobro nagrodzone, tak więc przedstawienie pomimo sporej dawki humoru zmusiło oglądających do refleksji nad własnym postępowaniem.

     Uznanie wzbudziła nieszablonowa technika, którą posługiwała się artystka. Do ról bohaterów zaangażowała... własne kolana i łokcie. Kilka dorysowanych par oczu, doklejonych włosów, bród i już mamy opowieść. Reszty dokonuje wyobraźnia i narracja. W każdym razie widzowie nagrodzili całość dużymi brawami.   Przedstawienie zostało poprzedzone otwarciem wystawy prezentującej pracę Ośrodka Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Razem”. Stowarzyszenie to przeżywa w tym roku 20 – lecie działalności, zaś w Bestwinie jest obecne od r. 2000. W roku 2013 otworzyło przy ul. gen. Sikorskiego Grupowy Dom Stałego Pobytu. O historii i przyszłości Stowarzyszenia krótko opowiedziała jego prezes, pani Maria Sysak – Łyp.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz