Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 11 stycznia 2012

Nasze własne Betlejem

    Czasami zbyt łatwo wydajemy sąd nad mieszkańcami starożytnej Judei. Deklarujemy, że nie sprawiłoby nam problemu godne przyjęcie Józefa z ciężarną Maryją i patrzymy z góry na ludzi, którzy nie udzielili schronienia Świętej Rodzinie. Ale  czy równocześnie czujemy się na siłach by pomóc sąsiadom mającym problemy z opłaceniem czynszu? Oddamy głodnemu kawałek chleba? Do refleksji nad stale aktualnymi pytaniami zaprosiła wszystkich w dniu 8 stycznia młodzież z Kaniowa, wystawiając w sali Domu Strażaka interesujący spektakl pod nazwą „Współczesne Betlejem”.
    Młodzi aktorzy przygotowywani przez Dorotę Kóskę-Beniowską i Iwonę Sojkę pragnęli pokazać, że historia ludzkości nierozerwalnie związana jest z historią zbawienia. Sceny z Księgi Rodzaju (Grzech pierwszych rodziców, zapowiedź przyjścia Mesjasza) oraz Ewangelii według św. Łukasza (Zwiastowanie) zobrazowane w konwencji teatru cieni wprowadziły widownię w dalszą część przedstawienia. W niej Józef i Maryja, przeniesieni w realia XXI wieku nie znajdują zrozumienia ani u właścicieli mieszkania, ani u strażników miejskich, ani w supermarkecie. Ulitowała się nad nimi dopiero mała dziewczynka. W końcowej scenie bohaterowie negatywni przeżywają jednak nawrócenie, pokazując, że zawsze możliwa jest przemiana swojego sposobu myślenia, przejście od egoizmu do postawy otwartości na potrzeby bliźnich.
    Jak przystało na dobrze zrealizowane jasełka, nie mogło zabraknąć oprawy muzycznej. Opracował ją Mateusz Siewniak, a złożyły się na nią pięknie wykonane kolędy i muzyka instrumentalna. Dzięki nagłośnieniu udostępnionemu przez pana Jacka Gruszkę, wszystko było doskonale słyszalne na sali wypełnionej po brzegi mieszkańcami Kaniowa oraz gośćmi. Wśród publiczności zasiedli wszyscy, którzy zechcieli wesprzeć szlachetny cel przedstawienia – leczenie i rehabilitację chorych dzieci z terenu Kaniowa.
    Po występie aktorów przyszedł czas na koncert chóru „Allegro” działającego przy Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie. Chór ten prowadzony jest przez Magdalenę Wodniak – Foksińską, a tworząca go młodzież wykonuje pieśni i piosenki w nowoczesnych, bardzo dynamicznych aranżacjach. Tym razem repertuar składał się głównie z kolęd i pastorałek, zamieszczonych również na wydanej przez „Allegro” płycie.
    Wystawianie jasełek ma w Kaniowie długie tradycje – wszyscy pamiętają inscenizacje realizowane niegdyś przez panią Alodię Hańderek. Od jakiegoś czasu wspólne spotkanie z nowonarodzonym Chrystusem powraca, za co trzeba podziękować młodzieży i jej opiekunom. Serce okazują także liczni ludzie dobrej woli, zwłaszcza zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaniowie udostępniający salę i służący wszelką pomocą w tym pięknym dziele.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz