Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 11 marca 2017

Wszystkie z tulipanami, honorowe - z dyplomami

    W nieszczęściu rodzina liczy na kobietę, tak jak państwo w niebezpieczeństwie – na dowódcę wojsk (przysłowie wietnamskie)

    Kiedy pani należąca do Koła Gospodyń Wiejskich w Janowicach kończy szacowny wiek 80 lat, staje się członkinią honorową. Ten niedawno przyjęty przez Zarząd Koła zapis został uroczyście zrealizowany 11 marca, gdy aż 14 gospodyń otrzymało stosowne dyplomy z rąk prezes Krystyny Norymberczyk i wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego. Okazją było spotkanie zorganizowane z racji Międzynarodowego Dnia Kobiet – zgromadziło liczne Panie w wieku od ponad 90 do kilku lat, przybył wspomniany wyżej wójt a wraz z nim ksiądz proboszcz Józef Walusiak, dyrektor ZSP Janowice Urszula Kal, sołtys i wiceprzewodniczący Rady Gminy Stanisław Nycz, prezes zarządu gminnego ZOSP RP Herbert Szeliga i prezes Klubu Seniora Piotr Penczek.

    Wyróżnione członkinie Koła to: Wanda Kuźma, Wanda Ślosarczyk, Marianna Ochman, Genowefa Wełniak, Aniela Wieja, Rozalia Kozak, Helena Grygierzec, Stanisława Mieszczak, Genowefa Kowalczyk, Józefa Czana, Franciszka Wilczek, Stefania Stanclik, Józefa Maga, Bernardetta Gajda. Zewsząd popłynęły gratulacje – nie tylko dla jubilatek ale i dla nowo wstępujących gospodyń. Była wśród nich kierownik filii GBP w Janowicach Alicja Englert która wygłosiła interesujący referat o genezie Dnia Kobiet i  roli płci pięknej  w kulturze i w literaturze. Podobnie każda ze składających życzenia osób odczytała poświęcony kobietom wiersz albo okolicznościowe przysłowia.

    Nie zapomniano o sołtysie – 11 marca przypada ogólnopolski Dzień Sołtysa, z tej okazji Stanisław Nycz doczekał się upominku i miłych słów ze strony wójta oraz zebranych. W rewanżu podarował paniom kwiaty, za jego przykładem poszła również Ochotnicza Straż Pożarna.
    Integralną częścią spotkania stał się wykład „Kultura ludowa ziemi bestwińskiej” poprowadzony przez Sławomira Ślósarczyka choreografa Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”. Prelekcja, wzbogacona o rekwizyty oraz prezentację multimedialną przybliżyła zebranym kulturę Lachów, ich stroje i zwyczaje. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz