Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 26 marca 2016

Groby Pańskie A.D. 2016

    Był tam człowiek dobry i sprawiedliwy, imieniem Józef, członek Wysokiej Rady. Nie przystał on na ich uchwałę i postępowanie. Był z miasta żydowskiego Arymatei, i oczekiwał królestwa Bożego. On to udał się do Piłata i poprosił o ciało Jezusa. Zdjął je z krzyża, owinął w płótno i złożył w grobie, wykutym w skale, w którym nikt jeszcze nie był pochowany. Był to dzień Przygotowania i szabat się rozjaśniał. Były przy tym niewiasty, które z Nim przyszły z Galilei. Obejrzały grób i w jaki sposób zostało złożone ciało Jezusa. Po powrocie przygotowały wonności i olejki; lecz zgodnie z przykazaniem zachowały spoczynek szabatu. (Łk 23, 50-56)
    Symboliczne "Boże Groby" to kaplice do których przenosi się Najświętszy Sakrament po  Liturgii Wielkiego Piątku. W polskich diecezjach są one zazwyczaj udekorowane kwiatami, mieści się w nich tabernakulum, tron na monstrancję i figura Chrystusa która następnie jest usuwana na znak zmartwychwstania. Należy jednak pamiętać - zgodnie z wytycznymi Mszału Rzymskiego - by centralne miejsce zajmowała nie figura lecz monstrancja. Adorację przy Grobie Pańskim podejmuje służba liturgiczna i inne grupy, zaś straż honorową pełnią druhowie z OSP, harcerze, strzelcy, górnicy itp.
    Poniżej fotografie jakie wykonałem w trakcie objazdu Bożych Grobów w Wielki Piątek 2016 roku. 

Kaniów - Parafia Niepokalanego Serca NMP

Bestwinka - Parafia św. Sebastiana

Bestwina - Parafia Wniebowzięcia NMP

Janowice - Parafia św. Józefa Robotnika

Janowice - Parafia św. Wojciecha

Stara Wieś - Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

Wilamowice - Parafia Przenajświętszej Trójcy

Hecznarowice - Parafia św. Urbana

Pisarzowice - Parafia św. Marcina

Bielsko - Biała Hałcnów - Parafia MB Bolesnej

Bielsko - Biała Komorowice - Parafia św. Jana Chrzciciela

Czechowice - Dziedzice - Parafia św. Andrzeja Boboli

Czechowice - Dziedzice - Parafia NMP Wspomożenia Wiernych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz