Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

sobota, 23 marca 2013

Szkolni detektywi odkrywali przeszłość

     Filmów science – fiction z wehikułem czasu w tle jest mnóstwo. Zazwyczaj bohater podróżuje w przeszłość i w przyszłość by zmienić bieg historii albo poznać losy swojej rodziny. Uczniowie ZSP w Bestwinie 23 kwietnia wyruszyli taką niezwykłą podróż by czegoś się nauczyć. Przedstawienie „Detektywi przeszłości”, było częścią większego przedsięwzięcia – a właściwie jego podsumowaniem. Szkoła w Bestwinie znalazła się bowiem w elitarnym gronie placówek uczestniczących w projekcie pod nazwą KULTHURRA.    Organizatorem przedsięwzięcia było Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, natomiast patronat nad nim objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, władze miasta Stołecznego Warszawy. Założeniem projektu było wprowadzenie w życie szkoły atrakcyjnych form prowadzenia zajęć artystycznych. W tym celu specjalne szkolenie przeszli nauczyciele. Z ZSP Bestwina były to panie Maria Drewniak i Dorota Surowiak. Obie uczestniczyły w odbywających się w Warszawie warsztatach pod okiem filmowców, fotografików i pedagogów teatru.     Swoje umiejętności nauczyciele przenieśli potem na grunt szkolny. Zachęcili uczniów, by stali się „młodymi poszukiwaczami lokalnych historii”. W szkole zorganizowano warsztaty z animacji poklatkowej, a także wyjazdy na przedstawienia i zajęcia w Teatrze Polskim oraz w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Warsztaty te w całości zostały sfinansowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
 
    Efekty pracy przeszły najśmielsze oczekiwania. Powstały animowane filmy przedstawiające bestwińskie podania i legendy oraz prezentujące historię naszego karpia. Na wystawach pojawiły się rysunki i prace rękodzielnicze. Nawiązano intensywną współpracę z Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz z Muzeum Regionalnym – tam też został zrealizowany teledysk w technice „lip – dub. 

    Finałowa impreza środowiskowa zgromadziła na sali gimnastycznej nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Przybyli także przedstawiciele Urzędu i Rady Gminy oraz Rady Powiatu Bielskiego – zastępca wójta Stanisław Wojtczak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bogusław Stolarczyk, radny powiatowy Grzegorz Boboń, radni gminni Benedykt Kohut, Jerzy Stanclik i Andrzej Wojtyła. Obecny był ksiądz proboszcz Cezary Dulka i reprezentanci jednostek kultury.
Do wspólnego oglądania zaprosiła pani dyrektor Agata Rak. Przed widownią pojawiło się Biuro Detektywistyczne „Holmes, Columbo & Taylor Company”. Dzięki wynalezionej przez szalonego naukowca maszynie czasu młodzi detektywi znaleźli się w... dawnej Bestwinie. Uczestniczyli w tradycyjnym skubaniu pierza, spotkali „Czarną Damę”, poznali historię dzwonu z 1504 r. i zobaczyli pokaz tańców i strojów regionalnych. Były to setki lat historii skondensowane „w pigułce”.
 
    Cały projekt realizowali uczniowie klasy 2 c oraz z klas 4, 5 i 6, a także absolwenci ZSP będący już uczniami gimnazjum. Nauczyciele prowadzący to panie Katarzyna Krywult, Maria Drewniak, Dorota Surowiak, Lilla Czernek, Katarzyna Jonkisz.
     Oprawę muzyczną do przedstawienia przygotowała pani Magdalena Wodniak – Foksińska, a dekoracje wykonali pani Dorota Surowiak, Anna Rezik, Maryla Taranowska i Wojciech Łysoń.

Całość znajdziecie w GALERII

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz