Tak dobrego roku dla polskiego sportu nie było od dekad. Zaczęło się sześcioma medalami na igrzyskach w Soczi, nasi zawodnicy zdobywali tytuły w lekkiej atletyce, kolarstwie, zostali mistrzami świata w siatkówce, a nawet po raz pierwszy w dziejach zwyciężyli z Niemcami na boisku piłkarskim. Nagły przełom? Być może, ale nie wziął się on z niczego, sukcesy nie są zawieszone w próżni. Droga sportowca zaczyna się w dzieciństwie, na poziomie startów w zawodach gminnych i powiatowych. Władze powiatu bielskiego zauważają tę znaną prawdę, mocno akcentując szkolenie dzieci i młodzieży. Wiele na ten temat powiedziano podczas dorocznej inauguracji sportowego roku szkolnego, która odbyła się w dniu 27 października – tym razem na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kaniowie.
Uroczystość miała oprawę prawdziwie olimpijską – wniesiono flagę z pięcioma kołami, flagę narodową i odegrano hymn państwowy. Sportowcy i sędziowie złożyli uroczyste przyrzeczenia – w imieniu zawodników uczynił to uczeń Mateusz Sznober, a w imieniu sędziów – gminny organizator sportu Tadeusz Szkuta. Z kolei apel olimpijski odczytał uczeń gimnazjum Jakub Szkuta. Następnie przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego Dariusz Janko złożył staroście bielskiemu Andrzejowi Płonce raport o gotowości do inaguracji.
„Sportowy rok szkolny uważam za otwarty!” – na te słowa starosty czekali wszyscy zgromadzeni na sali goście oraz liczni uczniowie różnych typów szkół. Andrzej Płonka pogratulował przy okazji całorocznych osiągnięć naszym reprezentantom w sporcie amatorskim i profesjonalnym, podziękował również samorządowcom za rozwój infrastruktury sportowej. W samej gminie Bestwina na przestrzeni ostatnich kilku lat powstała przecież hala w Kaniowie, Orlik w Bestwinie, Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji, siłownie zewnętrzne, place zabaw – tak wiele nie zrobiono w tak krótkim terminie chyba jeszcze nigdy i nie jest to chwalenie się na wyrost, gdyż w planach są kolejne zadania, jak na przykład sala w Janowicach.
Honory gospodarza obiektu pełniła dyrektor ZSP Krystyna Bryksa. Serdecznie przywitała starostę i innych gości, między nimi znaleźli się posłowie na Sejm RP Jacek Falfus i Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Kamiński, wiceprzewodniczący Bogusław Stolarczyk, członek zarządu powiatu bielskiego Renata Franasik, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski oraz wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu, radni powiatowi i radni gminy Bestwina, działacze i prezesi związków sportowych, dyrektorzy szkół i nauczyciele wychowania fizycznego z placówek oświatowych w powiecie bielskim.
Dwóch wyjątkowych gości przedstawił Bogdan Dubiel – wiceprezes Beskidzkiej Rady Olimpijskiej. Zaprosił przed audytorium wybitnych olimpijczyków: Mariana Kasprzyka (brąz 1960, złoto 1964) oraz Grzegorza Kotowicza (brąz 1992, brąz 2000). Wraz z naszymi mistrzami zaprezentowali się młodzi (być może przyszli olimpijczycy?) zawodnicy z gminy Bestwina: Julia Grygierzec (judo), Bartłomiej Dawidek (kajak – polo) i Klaudia Sachmerda (kajak – polo). Marian Kasprzyk i Grzegorz Kotowicz wręczyli ponadto staroście bielskiemu odznaczenie – Srebrny Medal Za Zasługi Dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego przyznany przez Polski Komitet Olimpijski.
Podczas inauguracji miało miejsce wręczenie pucharów za zajęcie miejsc 1 – 3 w punktacji ogólnej szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Osobne wyróżnienia otrzymali gminni organizatorzy sportu szkolnego (z gminy Bestwina Tadeusz Szkuta) i działacze Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego. Specjalną nagrodę z rąk przewodniczącego Rady Gminy Bestwina Jerzego Zużałka i prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Set” Kaniów Haliny Błaszkiewicz odebrała Dominika Sojka, dobrze rokująca na przyszłość zawodniczka kajak – polo z Kaniowa.
Jak przystało na galę nie zabrakło przemówień i podsumowań. Ze strony gminy Bestwina dokonania w dziedzinie sportu i rekreacji przedstawił wójt Artur Beniowski. Gospodarz gminy dziękował za wszelką okazaną pomoc tak radnym jak i współpracownikom, zwłaszcza działaczom sportowym. Wręczył także nagrody w gminnym współzawodnictwie szkół. Wójt oraz pani dyrektor Krystyna Bryksa otrzymali statuetki, które wręczył przewodniczący PSzZS Dariusz Janko.
Wrażeń artystycznych dostarczyli obecnym uzdolnieni wykonawcy – młodzieżowa orkiestra dęta „Con Fuoco Band” pod kierunkiem Urszuli Szkucik – Jagiełki, działająca przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Czechowicach – Dziedzicach, ponadto duet wokalno – instrumentalny Wiktoria Olek i Kornelia Adamska i koło taneczne ze szkoły podstawowej w Janowicach pod kierunkiem p. Moniki Krężelok.
Na wielkie brawa zasłużyli judocy – Julia Grygierzec, Michał Grygierzec, Olaf Loska i Wojciech Grądzki, którzy wystąpili w efektownym pokazie sztuki walki. Chwyty i pady wykonane z precyzją i profesjonalizmem utwierdziły gości w przekonaniu, że dzisiejsi mistrzowie mają swoich następców, którzy przejmą po nich pałeczkę na przyszłych igrzyskach olimpijskich lub mistrzostwach świata.
Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz