Co jesteśmy w stanie zrobić dla Polski? Czy są nam drogie ideały którymi żyli przodkowie? - Te i podobne pytania stawiał na gminnych obchodach święta 3 Maja proboszcz janowickiej parafii ks. Józef Walusiak. Od Mszy św. w kościele pw. św. Józefa Robotnika rozpoczęły się uroczystości upamiętniające pierwszą w Europie a drugą na świecie nowoczesną konstytucję. Po raz pierwszy kwiaty składano pod nowym pomnikiem - „W hołdzie mieszkańcom poległym za Ojczyznę”... pomnik ten powstał dzięki zaangażowaniu i ofiarności społeczeństwa Janowic. Sołectwo to zapisało piękną kartę w dziejach walk o naszą niepodległość. Pobliski las pamięta walki z udziałem żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem Franciszka Bociana i Stanisława Niemczyka a także potyczkę partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z siłami UB i KBW.
Liturgię wspólnie z ks. Walusiakiem koncelebrowali proboszcz z Bestwiny ks. Cezary Dulka i proboszcz z Kaniowa ks. Janusz Tomaszek. Orszak uczestników przeszedł następnie na cmentarz parafialny, pod głaz – pomnik. Obecność zaakcentowały poczty sztandarowe: Ochotniczych Straży Pożarnych, górników, pszczelarzy, gminnego koła PSL, placówek oświatowych, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”. Towarzyszyły im delegacje Rady i Urzędu Gminy, Rady Powiatu Bielskiego, Rad Sołeckich, Kół Gospodyń Wiejskich, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, klubów sportowych, klubów seniora itd. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z Siedzibą w Kaniowie, natomiast wartę honorową wystawił Gminny Szczep Zuchów i Harcerzy „Bratnie Żywioły”.
Podczas homilii ks. Józef Walusiak przywołał niezwykłą postać majora Jana Wawrzyczka ps. „Danuta”, pochodzącego z Jawiszowic żołnierza ZWZ/AK. Mjr Wawrzyczek wsławił się organizowaniem pomocy dla więźniów niemieckiego obozu Auschwitz – Birkenau, był wzorem patrioty, cechował się także głęboką religijnością. Wójt gminy Bestwina Artur Beniowski również nawiązał do osób tworzących lokalną historię. Mówił: „Przy okazji obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja zatrzymajmy się na dłużej przy naszym wkładzie w polski parlamentaryzm. Żywa w Janowicach jest pamięć o Janie Kubiku, działaczu ruchu ludowego i pośle do parlamentu wiedeńskiego. Jan Kubik zdążył jeszcze doczekać niepodległej Polski, umierając 24 listopada 1918 r., wśród rodaków był bardzo szanowany za uczciwość i wierność swoim ideałom. Spośród innych mieszkańców gminy wyróżnił się również Józef Ryszka z Bestwiny, legionista, major piechoty Wojska Polskiego, żołnierz kampanii wrześniowej, zaś w czasie pokoju – senator IV kadencji i poseł V kadencji. Kolejnym posłem z naszej ziemi został chłopski syn Antoni Wieczorkiewicz który w 1938 r. uzyskał – podobnie jak Józef Ryszka – mandat z listy Obozu Zjednoczenia Narodowego. Dla Bestwiny Antoni Wieczorkiewicz zrobił wiele, sprawował funkcje kierownicze m.in. w Radzie Powiatowej, Związku ds. Młodzieży Wiejskiej czy też Włościańskiej Spółdzielni Rybackiej. Z Kaniowa natomiast w Sejmie Krajowym Galicji w latach 60 XIX wieku działał Franciszek Krawczyk, wybrany z okręgu Kęty – Biała – Oświęcim. W czasach nam najbliższych w ławach poselskich zasiadała pani Danuta Kubik z Bestwinki – w niełatwym dla ojczyzny okresie walczyła ona o budowę nowoczesnej placówki szkolnej przechodzącej obecnie gruntowną termomodernizację”.
Serdecznie zapraszamy na pozostałe uroczystości, imprezy i koncerty organizowane w gminie Bestwina w tym wyjątkowym roku stulecia odzyskania niepodległości. Te, które już się odbyły, pokazały, że istnieje wśród nas wielki głód patriotyzmu, tęsknota za pokazaniem światu dumy z biało – czerwonej flagi i polskiego godła.
Więcej zdjęć w galerii TUTAJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz