Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

czwartek, 31 sierpnia 2017

Biblioteka przełomowych czasów

70 lat Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie
 
    Epoka, w której żyjemy to niewątpliwie era wielkiego przełomu w dziejach ludzkości – powiedział prof. Antoni Barciak, gość specjalny Gminnej Biblioteki Publicznej w dniu obchodów jej 70 – lecia. Nie wiadomo jeszcze, dokąd ten przełom nas zaprowadzi, ale pewne jest to, że zmiany dotykają również bibliotek. Wbrew malkontentom książnice nie znikną (tak jak nie przegrały z radiem i telewizją), ale po prostu stają się one czymś więcej niż wypożyczalniami książek. To centra multimedialne, edukacyjne, kulturalne. Przykład GBP w Bestwinie dowodzi, że przekraczając biblioteczne progi możemy obejrzeć przedstawienie teatralne jak i spotkać się ze znanym podróżnikiem. A to zawsze zachęci do sięgnięcia po coś ciekawego do poczytania.






    30 sierpnia świętowano nie tylko „kamienne gody” głównej biblioteki – 60 lat istnienia obchodzą filie w Kaniowie i w Janowicach, zaś 50 lat – filia w Bestwince. Historia nie zaczyna się wszakże dopiero w roku 1947! Już przed pierwszą wojną światową powstawały pierwsze ogniska czytelnictwa. Dyrektor Teresa Lewczak w swoim wystąpieniu wskazała choćby na zorganizowaną w Janowicach w 1891 r. czytelnię przy Kółku Rolniczym i Straży Pożarnej. W Kaniowie działała od 1912 r. biblioteka im. Adama Mickiewicza pod egidą Towarzystwa Szkoły Ludowej. W Bestwinie początki łączyć trzeba z Kółkiem Rolniczym (1882) i Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” (1913). Jednakowoż bestwińską bibliotekę w dzisiejszej formie zorganizowano po drugiej wojnie światowej – znajdowała się przy Zarządzie Gminy, który w 1949 przeniósł się do Zamku. Po wyprowadzce w 1959 r. znajdowała się do 1978 r. w budynku starej szkoły, później ponownie na Zamku, a w 1999 zagospodarowano na pomieszczenia biblioteczne przyziemia przedszkola w Bestwinie. Pierwszą pracownicą została Genowefa Łuszczak – Bogdan, po niej kierowniczkami i dyrektorami kolejno Janina Moś, Anna Puczka i Teresa Lewczak. Szczegółowo powojenną historię omówiono na stronie internetowej www.gbpbestwina.eu










    Prof. Antoni Barciak, pochodzący z Hecznarowic pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach specjalizuje się w historii średniowiecznej i naukach pomocniczych historii. Od 1 października 2014 jest profesorem nadzwyczajnym w Zakładzie Metodologii, Dydaktyki i Nauk Pomocniczych Historii. Podczas jubileuszowego wykładu w interesujący sposób opowiedział o początkach wsi i parafii w Bestwinie, kładąc nacisk również na zagadnienia związane z pochodzeniem nazw miejscowych. Po prelekcji profesor został nagrodzony honorowym tytułem „Amicus Certus” przyznawanym przez gminne koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.








    W imieniu starosty bielskiego Andrzeja Płonki tablicę pamiątkową oraz kwiaty przekazał wicestarosta Grzegorz Szetyński. Urząd gminy Bestwina reprezentował wójt Artur Beniowski i skarbnik Anita Kubik, Radę Gminy przewodniczący Jerzy Stanclik i radny Grzegorz Owczarz. Zaproszenie przyjęli byli wójtowie: Antoni Grygierzec i Anatol Faruga. Szczególnie liczne grono to środowisko bibliotekarzy: dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek z instruktorkami Mariolą Fender i Teresą Michalak, instruktor z Biblioteki Śląskiej w Katowicach dr Magdalena Madejska, przedstawiciele placówek z Wilkowic, Jasienicy, Buczkowic i Jaworza. Nie mogło zabraknąć długoletniej kierowniczki GBP Bestwina Anny Puczki pracującej przez dziesięciolecia na współczesny, znakomity wizerunek biblioteki. 


















    Do przyjaciół obecnych na jubileuszu należy niewątpliwie Alina Macher z „Mojego Powiatu” (będąca jurorką w konkursie poetyckim „O Palmę”). Pomoc okazuje ponadto Bank Spółdzielczy Czechowice – Dziedzice – Bestwina wraz z jego dyrektorem Agatą Dąbrowską. Dołączyli się do życzeń również dyrektor GOK Grzegorz Boboń, kustosz Muzeum Regionalnego Andrzej Wojtyła, dyrektor ŚDS „Centrum” Rozetta Michnik, przewodnicząca TMZB Dorota Surowiak, dyrektorzy i wicedyrektorzy placówek oświatowych, reprezentanci świata kultury i sztuki, artyści oraz działacze społeczni.






    Na zakończenie warto przytoczyć słowa ks. Stanisława Stojałowskiego wypowiedziane w Bestwinie w roku 1878 a zapisane w „Gwiazdce Cieszyńskiej”: „Owóż czytanie uzacnia serce, oświeca umysł i wszczepia zwolna zamiłowanie do pracy, do cnót chrześcijańskich, i obywatelskich, i uczy zachować miarę i granicę, tak w szczęściu, jako też i w nieszczęściu...” 

Wszystkie zdjęcia: GALERIA

Z początków czytelnictwa w gminie Bestwina

14 VII 1878 – Wiec włościański w Bestwinie zwołany przez ks. prał. S. Stojałowskiego – postulat zakładania czytelni ludowych.

1882 – Założenie Towarzystwa Kółek Rolniczych w Bestwinie z czynną czytelnią.

28 I 1891 – Uroczyste otwarcie czytelni w Janowicach przy Kółku Rolniczym. Kierownikiem czytelni został Jan Kubik – przewodniczący KR.

1912 r. - W Kaniowie czytelnia im. Adama Mickiewicza z ramienia Towarzystwa Szkoły Ludowej.

16 III 1913 – Zebranie założycielskie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Bestwinie razem z czytelnią.

1924 r. – Przewodniczącym Koła TSL w Kaniowie był Franciszek Gałuszka, zaś w 1933 r. – Franciszek Adamski.

1933 – Przydział czytelni w powiecie bialskim. Czytelnie w Bestwinie i Janowicach przydzielono Kołu w Białej; pan Kaliciński z Dankowic otrzymał przydział lustracji biblioteki TSL w Kaniowie.

1936 – Działał Niedzielny Uniwersytet Wiejski w Bestwince (teren okręgu TSL w Brzeszczach).

1936 – Zarząd Główny TSL nadal zasłużonym członkom pierścienie pamiątkowe, jeden z nich otrzymał Franciszek Adamski.

1947 – Końcem sierpnia powołano Gminną Bibliotekę Publiczną w Bestwinie.

1957 – Powołanie filii w Janowicach i w Kaniowie.

1967 – Powołanie filii w Bestwince.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz