Trzy gimnazjalne klasy poznały „królową polskich rzek” od źródeł aż po ujście! Zaczynali we wrześniu 2016 a skończyli – 13 października bieżącego roku. Kl. III a, b i c gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie wraz z wychowawcami – Anetą Pasierbek, Januszem Kucią i Ireneuszem Sikorskim zrealizowali bardzo ambitny projekt zainspirowany, jak łatwo się domyślić, „Rokiem Rzeki Wisły” oficjalnie ogłoszonym na mocy uchwały Sejmu RP.
Od stuleci — zanim jeszcze imię Polski pojawiło się w annałach historii — ona już toczyła swoje wody od Karpat, od śląskich Beskidów, gdzie ma swe źródła, aż dotąd. Rzeka, milczący świadek życia pokoleń, ich rodzenia się i umierania. Ich twórczych wysiłków związanych z gruntowaniem wszystkiego, co Polskę stanowi – Tak mówił w 1987 roku Jan Paweł II w homilii skierowanej do ludzi morza. Gimnazjaliści, za przykładem patrona swojej szkoły pilnie przypatrywali się rzece, nad którą położona jest także gmina Bestwina: kręcili filmy, fotografowali, pisali scenariusze, plany i sprawozdania, liczyli, tańczyli i śpiewali, wyplatali i konstruowali, budowali makiety, poznawali faunę i florę regionu, a nawet wydali specjalny, okolicznościowy biuletyn. Założenia projektu były realizowane prawie na każdym szkolnym przedmiocie.
Program, jak już wspomniano, wystartował we wrześniu 2016, natomiast już w październiku klasy wyjechały do Wisły, tam gdzie najdłuższa rzeka kraju bierze pod Baranią Górą swój początek. Do Wisły powrócono jeszcze na zimę.
W realizacji pomógł wójt gminy Bestwina Artur Beniowski. Udając się do Urzędu Gminy z prośbą o wsparcie działań i objęcie projektu honorowym patronatem, uczniowie poczuli się mile zaskoczeni. Wójt podkreślił, jak ważna jest promocja kultury i tradycji, a do tego zaproponował sfinansowanie rejsu statkiem po Wiśle, z Krakowa do Tyńca. W tyle nie pozostał starosta bielski Andrzej Płonka. Osobiście przyjął delegację z Bestwiny, akcentując wyjątkowość naszej gminy i również obiecując finansową pomoc.
Jaki wpływ na życie tutejszych mieszkańców miała rzeka Wisła? To sprawdzono w Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka. Kustosz Andrzej Wojtyła zapoznał uczestników z historią polskiego karpia, lokalnymi legendami o świteziankach czy topielcach oraz przeprowadził zajęcia praktyczne – wykonywanie dawnych narzędzi do połowu ryb. Pani Eugenia Wilczek pomogła zaznajomić się ze sztuką wykonywania bibułkowych kwiatów, plecenia wianków itd.
Inni ciekawi goście mający w temacie „wiślanym” wiele do powiedzenia to Dariusz Czernek (ornitolog i miłośnik przyrody), Grażyna Staniszewska (była europosłanka, inicjatorka budowy Wiślanej Trasy Rowerowej) i oficer marynarki wojennej, kmdr por. Tadeusz Iwański.
Trasa wędrówek trzecioklasistów objęła rzecz jasna królewski Kraków z Tyńcem a także kilkudniowy wypad do Trójmiasta (Gdynia, Sopot, Gdańsk) będący „wisienką na torcie” projektu i wspaniałą nagrodą za wielki, całoroczny wysiłek. Był czas na zwiedzanie oceanarium albo okrętu „Błyskawica”, lecz także na relaks w parku wodnym lub na trampolinach.
Wisła wpadła zatem do Bałtyku, a podsumowanie projektu miało rozmach proporcjonalny do jej długości! Na scenie pokazali się tancerze w strojach ludowych i bardziej nowoczesnych (choreograf: Maria Drewniak). Przygotowano ciekawą prezentację (autor: Katarzyna Krywult). Dekoracja to zasługa Ewy Sierant i Wojciecha Łysonia, muzyka – Magdaleny Wodniak – Foksińskiej. Całość koordynowała dyrektor Agata Rak, która z okazji Święta Edukacji Narodowej nagrodziła wyróżniających się pracowników szkoły. Pod wielkim wrażeniem przedsięwzięcia – co podkreślił w przemówieniu – znalazł się wójt Artur Beniowski, emocje udzieliły się ponadto starszej wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku – Białej Annie Augustyniak – Soj, sołtys i radnej Marii Maroszek oraz wielu innym zaproszonym osobom. Wisła inspiruje i zachwyca nowe pokolenia, dbajmy o jej czystość i bądźmy dumni z jej bezpośredniej bliskości.
Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII