Niniejszy blog w żaden sposób nie wyraża stanowiska jakiejkolwiek instytucji, partii, organizacji, a jedynie osobiste przemyślenia i poglądy autora. Nie jest też żadnym "oficjalnym blogiem", zrobiłem go po to by się dzielić z Wami wszystkim, co mnie interesuje. Życzę wszystkim miłego czytania!

środa, 18 października 2017

Zielone wzgórza Rebild

    Jak na Danię, wzniesienia w parku narodowym Rebild Bakker są całkiem duże. Osiągają "aż" kilkadziesiąt metrów, co i tak zdecydowanie wyróżnia się w płaskim, dosyć monotonnym krajobrazie Jutlandii. Pokryte wrzosowiskami i jodłowymi lasami wzgórza wyglądają bardzo urokliwie, momentami przypominają nasze Beskidy. Pasące się gdzieniegdzie owce potęgują to wrażenie. 









 
    Park założony został w 1912 roku przez duńskich emigrantów do USA a konkretnie doktora Maxa Heniusa. Założyciel przekazał później teren królowi Chrystianowi X. Znajdziemy zatem w okolicy akcenty amerykańskie, w tym replikę rodzinnego domu Abrahama Lincolna. 4 lipca w parku Rebild obchodzony jest Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych. 






wtorek, 17 października 2017

„Nie lubię pędzli!” - wernisaż prac Iwony Szymczyk

    Tytułowy cytat mówi wiele – autorka prac wystawionych w bestwińskim Muzeum Regionalnych nie przepada za malowaniem pędzlem. Używam szpachli czy palców – wyznaje Iwona Szymczyk, z wykształcenia ekonomistka. W pracowni na bielskich Złotych Łanach artystka tworzy inspirowane przyrodą (i nie tylko) dzieła o żywych kolorach. Jedno z nich zostało wyróżnione w prestiżowym Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka.









    Otwarta w dniu 16 października wystawa pod tytułem „Nowy Świat” to feeria kolorów, bliska twórczości impresjonistów czy innych malarzy, ale jednak mająca swój własny, niepowtarzalny rys. Po pewnym czasie każdy, kto przychodzi do naszej pracowni jest w stanie rozpoznać obrazy poszczególnych koleżanek i kolegów – powiedziała pan Iwona. Jej prac w technice akrylowej nie sposób pomylić z innymi, malarka po mistrzowsku operuje światłem oraz eksperymentuje z kształtem  – w muzealnej galerii goście podziwiali także obrazy okrągłe.








    Tworzony wspólnie z Anną Wróbel projekt „Ekscentryczna i Romantyczna” polega na przenoszeniu dzieł malarskich na… ubrania. Iwona Szymczyk chce utrwalić ulubione motywy na tkaninach gdyż obraz można sprzedać, ale noszona sukienka będzie miłą pamiątką po pejzażu, który powędrował „w szeroki świat”. Wspomnijmy ponadto o ręcznie robionej biżuterii, jaka również zachwyciła oczy gości muzeum.






    W prowadzonym przez Andrzeja Wojtyłę wieczorze ze sztuką uczestniczyli wójt Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej i Kół Gospodyń Wiejskich. Po wernisażu, członkowie TMZB odbyli tradycyjne, jesienne spotkanie.


sobota, 14 października 2017

Rzeka wszystkich ziem polskich

    Trzy gimnazjalne klasy poznały „królową polskich rzek” od źródeł aż po ujście! Zaczynali we wrześniu 2016 a skończyli – 13 października bieżącego roku. Kl. III a, b i c gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie wraz z wychowawcami – Anetą Pasierbek, Januszem Kucią i Ireneuszem Sikorskim zrealizowali bardzo ambitny projekt zainspirowany, jak łatwo się domyślić, „Rokiem Rzeki Wisły” oficjalnie ogłoszonym na mocy uchwały Sejmu RP. 










    Od stuleci — zanim jeszcze imię Polski pojawiło się w annałach historii — ona już toczyła swoje wody od Karpat, od śląskich Beskidów, gdzie ma swe źródła, aż dotąd. Rzeka, milczący świadek życia pokoleń, ich rodzenia się i umierania. Ich twórczych wysiłków związanych z gruntowaniem wszystkiego, co Polskę stanowi – Tak mówił w 1987 roku Jan Paweł II w homilii skierowanej do ludzi morza. Gimnazjaliści, za przykładem patrona swojej szkoły pilnie przypatrywali się rzece, nad którą położona jest także gmina Bestwina: kręcili filmy, fotografowali, pisali scenariusze, plany i sprawozdania, liczyli, tańczyli i śpiewali, wyplatali i konstruowali, budowali makiety, poznawali faunę i florę regionu, a nawet wydali specjalny, okolicznościowy biuletyn. Założenia projektu były realizowane prawie na każdym szkolnym przedmiocie.











    Program, jak już wspomniano, wystartował we wrześniu 2016, natomiast już w październiku klasy wyjechały do Wisły, tam gdzie najdłuższa rzeka kraju bierze pod Baranią Górą swój początek. Do Wisły powrócono jeszcze na zimę. 







    W realizacji pomógł wójt gminy Bestwina Artur Beniowski. Udając się do Urzędu Gminy z prośbą o wsparcie działań i objęcie projektu honorowym patronatem, uczniowie poczuli się mile zaskoczeni. Wójt podkreślił, jak ważna jest promocja kultury i tradycji, a do tego zaproponował sfinansowanie rejsu statkiem po Wiśle, z Krakowa do Tyńca. W tyle nie pozostał starosta bielski Andrzej Płonka. Osobiście przyjął delegację z Bestwiny, akcentując wyjątkowość naszej gminy i również obiecując finansową pomoc. 




    Jaki wpływ na życie tutejszych mieszkańców miała rzeka Wisła? To sprawdzono w Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka. Kustosz Andrzej Wojtyła zapoznał uczestników z historią polskiego karpia, lokalnymi legendami o świteziankach czy topielcach oraz przeprowadził zajęcia praktyczne – wykonywanie dawnych narzędzi do połowu ryb. Pani Eugenia Wilczek pomogła zaznajomić się ze sztuką wykonywania bibułkowych kwiatów, plecenia wianków itd.






 
    Inni ciekawi goście mający w temacie „wiślanym” wiele do powiedzenia to Dariusz Czernek (ornitolog i miłośnik przyrody), Grażyna Staniszewska (była europosłanka, inicjatorka budowy Wiślanej Trasy Rowerowej) i oficer marynarki wojennej, kmdr por. Tadeusz Iwański.
    Trasa wędrówek trzecioklasistów objęła rzecz jasna królewski Kraków z Tyńcem a także kilkudniowy wypad do Trójmiasta (Gdynia, Sopot, Gdańsk) będący „wisienką na torcie” projektu i wspaniałą nagrodą za wielki, całoroczny wysiłek. Był czas na zwiedzanie oceanarium albo okrętu „Błyskawica”, lecz także na relaks w parku wodnym lub na trampolinach. 











    Wisła wpadła zatem do Bałtyku, a podsumowanie projektu miało rozmach proporcjonalny do jej długości! Na scenie pokazali się tancerze w strojach ludowych i bardziej nowoczesnych (choreograf: Maria Drewniak). Przygotowano ciekawą prezentację (autor: Katarzyna Krywult). Dekoracja to zasługa Ewy Sierant i Wojciecha Łysonia, muzyka – Magdaleny Wodniak – Foksińskiej. Całość koordynowała dyrektor Agata Rak, która z okazji Święta Edukacji Narodowej nagrodziła wyróżniających się pracowników szkoły. Pod wielkim wrażeniem przedsięwzięcia – co podkreślił w przemówieniu – znalazł się wójt Artur Beniowski, emocje udzieliły się ponadto starszej wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku – Białej Annie Augustyniak – Soj, sołtys i radnej Marii Maroszek oraz wielu innym zaproszonym osobom. Wisła inspiruje i zachwyca nowe pokolenia, dbajmy o jej czystość i bądźmy dumni z jej bezpośredniej bliskości. 




Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII