Najnowsza wystawa zorganizowana pod tytułowym hasłem w Muzeum im. ks. Zygmunta Bubaka jest ważna i potrzebna. Przypomina o tych, o których przez długie lata się nie mówiło, albo mówiło szeptem – o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, tzw. „żołnierzach wyklętych”. W latach 1945 – 1947 żołnierze ci kontynuowali walkę, tym razem z narzuconym przez ZSRR reżimem. Najważniejszymi organizacjami, zwłaszcza na naszym terenie, to Armia Krajowa/Delegatura Sił Zbrojnych, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe.
Wystawa w Bestwinie dotyczy przede wszystkim Narodowych Sił Zbrojnych i wchodzącego w ich skład Zgrupowania Partyzanckiego pod dowództwem kpt. Henryka Flame, „Bartka”. Do zgrupowania tego w szczytowym okresie należało ponad 300 dobrze zorganizowanych i uzbrojonych żołnierzy działających aż do 1947 r. Sam „Bartek” został zamordowany w skrytobójczym zamachu w Zabrzegu, 1 grudnia 1947 r. Organizatorzy wystawy – Stowarzyszenie „Pokolenie” wraz z patronami (Oddział IPN w Katowicach, Związek Żołnierzy NSZ Okręg Podbeskidzie, Fundacja Niepodległości, miesięcznik „W Sieci Historii) włożyli wielką pracę w przygotowanie plansz i fotografii dotyczących tamtych czasów, jest to efekt rozmów z naocznymi świadkami, wizyt u rodzin i mozolnego odkrywania indywidualnej historii każdego z upamiętnionych żołnierzy.
Uroczyste otwarcie miało miejsce w dniu 25 marca. Andrzej Wojtyła przywitał obecnych organizatorów i gości. Szczególnie cenna był obecność kpt. Stanisława Turskiego, pseud. „Czarnecki”, naocznego świadka wydarzeń, który złożył wzruszającą relację z tego, co było jego udziałem w tamtych – jak się wyraził – okrutnych czasach. Doświadczył głodu, chłodu, niepewności jutra, ukrywał się przed ekspedycjami karnymi, ale jednocześnie miał poczucie dobrze spełnionej misji – obrony polskiej ludności cywilnej. Oprócz pana kapitana przemawiał autor wystawy - p. Bogdan Ścibut ze stowarzyszenia „Pokolenie” a także dr Dariusz Węgrzyn z biura IPN w Katowicach. W Bestwinie gościł ponadto Władysław Sanetra – Prezes Koła Związku Byłych Żołnierzy NSZ oddział Żywiec. Nie zabrakło członków grup rekonstrukcyjnych w mundurach z epoki, przedstawicieli samorządu lokalnego, radnych gminnych i powiatowych oraz dziennikarzy.
Przemawiający wystosowali do mieszkańców gminy Bestwina apel – jeśli ktoś jest w posiadaniu materiałów dotyczących żołnierzy oraz ich prześladowców, proszony jest o kontakt z organizatorami wystawy. W zbiorach rodzinnych często znajdują się listy, fotografie, z ust do ust krążą opowieści. Ważne są również pamiątki mające wartość symboliczną, czego przykładem jest przechowywany w Muzeum Regionalnym ryngraf.
Warto napisać jeszcze, że projekt „Powinniśmy wracać po swoich. Edycja 2013” jest pierwszą z trzech części zaplanowanych na lata 2013 - 2015 programu badawczego i dokumentacyjnego. Swoim zasięgiem obejmuje teren całego kraju, a w szczególności obecne województwo śląskie. Więcej można przeczytać na stronie internetowej: http://nsz.beskidy.pl/o_projekcie. Wystawa w Muzeum Regionalnym potrwa dwa tygodnie.
Więcej zdjęć w GALERII
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz