„Wody złotodajne” – w ten obrazowy sposób słynny hodowca Adolf Gasch określił stawy hodowlane. Istotnie, przed ponad stu laty karp stał się dla Gascha prawdziwą żyłą złota – dzierżawca prowadził swoje interesy nie tylko w najbliższym sąsiedztwie ale też we Włoszech, w Niemczech, handlował nawet z Amerykanami. Celebrując kolejne, już XVI Święto Karpia pamiętamy o dokonaniach Gascha ale staramy się również spopularyzować gospodarkę rybacką i konsumpcję ryb w realiach współczesnych. Doroczny festyn organizowany przez Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski” i CKSiR przyczynia się do promocji gminy Bestwina w bliższej i dalszej okolicy poprzez zabawę na wysokim poziomie, smaczne potrawy oraz historyczne tło imprezy.
W porannych zawodach wędkarskich na akwenie „Miasteczko” zwyciężył Marcin Chmielniak (4,39 kg), kolejne miejsca zajęli Andrzej Łukaszek (3,77) i Jan Sierek (3,06) – Podsumowanie zmagań wędkarzy miało miejsce w południe, zaś nagrody wręczali prezes Stowarzyszenia Wędkarskiego Roman Sas z zastępcą Janem Adamcem i skarbnikiem Edwardem Górą, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, sołtys Kaniowa Marek Pękala i radny Grzegorz Kołodziejczyk.
Zasadnicza część festynu w dniu 20 sierpnia rozpoczęła się o godz. 16.00, natomiast godzinę wcześniej na murawę swojego boiska wyszli piłkarze LKS „Przełom” Kaniów podejmujący LKS „Pionier” Pisarzowice. Mecz zakończył się wynikiem 1:1.
Organizatorzy przewidzieli ciekawe atrakcje muzyczne. Pierwszy zespół, „Silesian Tyrol Band” nawiązuje swoim repertuarem do muzyki tyrolskiej ale i do polskiej klasyki biesiadnej, charakteryzuje się bogatą i wpadającą w ucho harmonią. Utwory STB bardzo spodobały się gościom Święta Karpia stanowiąc wstęp do koncertu grupy „Zbigniew Foryś Band”.
Zbigniew Foryś to były członek pop – rockowego „Lombardu”. Swój własny zespół założył w roku 2005. Muzycy specjalizują się w brzmieniach rockowych, rock’n’rollowych i bluesowych, grając covery i własne kompozycje. Idealne na imprezy plenerowe oraz koncerty w hali.
Uroczystego otwarcia Święta Karpia dokonał wójt gminy Bestwina Artur Beniowski. Głos zabrali również wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, prezes Roman Sas i sołtys Marek Pękala. Roman Sas przypomniał zmarłe w 2016 r. wielce zasłużone dla Kaniowa i Stowarzyszenia Wędkarskiego osoby panów Karola Ryszki i Adolfa Brosza. Korzystając z obecności samorządowców, organizatorzy wręczyli okolicznościowe statuetki zwycięzcom zawodów wędkarskich jak również osobom szczególnie oddanym wędkarstwu i gospodarce rybackiej, pomagającym Stowarzyszeniu, pracującym dlań społecznie bądź mającym długi staż członkowski. Są to: Alicja Grygierzec, Adam Wróbel, Adam Rezik, Malwina Kleszcz, Jerzy Bochniewicz, Waldemar Pindel, Kazimierz Janik, Maria Zużałek, Jerzy Zużałek, Stanisław Żabka, Wiesław Jaszek, Jan Olek, Artur Dorobisz, Stanisław Poźniak. Specjalny list gratulacyjny od wicewojewody otrzymał prezes Stowarzyszenia Roman Sas.
Po zakończeniu części oficjalnej zagrał i zaśpiewał Jacek Silski wraz z zespołem. Artysta znany jest jako „Śląski Słowik” – solista Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie. Koncertował w całej Europie a śpiewał m.in. z Julio Iglesiasem, ABBĄ, Karelem Gottem, Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Budką Suflera itd. Znają go widzowie TVP i TV Silesia. W Kaniowie wystąpił razem z dwójką tancerzy.
Jak zwykle nie obyło się bez degustacji wędzonego i pieczonego karpia czy też innych smakołyków, dzieci mogły liczyć na dmuchane atrakcje. Odbyła się loteria i zbiórka pieniędzy w celu wsparcia chorej mieszkanki Kaniowa Amelki Krzak. Konkurs z nagrodami przeprowadzili przedstawiciele firmy „Autotest”. Festyn należy zaliczyć do udanych także dzięki wsparciu z Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rybackiego, Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”, Województwa Śląskiego, Powiatu Bielskiego, Urzędu Gminy Bestwina i Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina”. Patronat honorowy sprawował wójt gminy Bestwina Artur Beniowski wspólnie ze starostą bielskim Andrzejem Płonką.
Ostatnim akordem XVI Święta Karpia Polskiego stała się zabawa taneczna „do białego rana” poprowadzona przez sprawdzony już wielokrotnie zespół „Puls Music” z Dankowic. Tancerze czuli się pod sceną... jak ryby w wodzie.
Wszystkie zdjęcia znajdują się w GALERII